Кранбери Тауншип, Пенсилвания – 14 юни 2023 г. – Westinghouse Electric Company обяви, че е подписала договор за предварителни инженерни дейности (Front-End Engineering & Design, FEED) с „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ за изграждане на нов реактор с технологията AP1000® на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. През настоящия месец стартира изпълнението на договора, който включва дейности по оценка на възможностите за интегриране на българската индустрия в проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000® и за използване в максимална степен на съществуващата на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ инфраструктура.
(От дясно наляво) Елиас Гедеон, старши вицепрезидент търговски операции на Westinghouse, и Валентин Илиев, главен изпълнителен директор на „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“.
„Щастливи сме да започнем изпълнението на предварителните инженерни дейности, свързани с реализиране на проект за изграждане на най-модерната технология в света за АЕЦ от поколение III+, която ще осигури чиста и надеждна базова енергия на нашите клиенти и на българското население“, каза Дейвид Дърам, президент „Енергийни системи“ в Westinghouse. „Бихме искали да благодарим на „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ и на българския парламент за тяхното доверие в нашата водеща и доказала се в реална експлоатация технология. Поздравяваме „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ за техния добре обмислен подход към най-правилното изпълнение на проекта, което ще осигури максимална локализация на дейностите по проекта.“
По-рано тази година двете страни подписаха меморандум за разбирателство за създаване на съвместна работна група за планиране изграждането на реактори с технологията AP1000® в България. Работната група е в процес на оценка на регулаторните, лицензионните и проектните изисквания и разработва ускорен график за действия в подкрепа на енергийната стратегия на България. Договорът за изпълнение на предварителни инженерни дейности (FEED) е първата стъпка от проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технологията AP1000®.
Към този момент на площадката в Козлодуй работят два реактора с руска технология BBEP–1000. През декември 2022 г. Westinghouse подписа 10-годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво за един от блоковете в АЕЦ „Козлодуй“, като доставките ще стартират през 2024 г. Ядреното гориво ще се произвежда в завода на Westinghouse във Вестерос, Швеция, и е единственият напълно независим от руски доставки и технологии проект за ядрено гориво за блокове с технология ВВЕР-1000.
Енергоблоковете с технологията AP1000 в АЕЦ Vogtle от поколение III+ с вода под налягане са с напълно пасивни системи за безопасност, модулен дизайн на конструкцията и с най-малкия въглероден отпечатък на един MWe на пазара. Четири блока AP1000 понастоящем поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, а още шест реактора са в процес на изграждане. Полша наскоро избра технологията AP1000 за своята програма за ядрена енергетика, а Украйна подписа споразумение за изграждането на девет блока с тази технология. През юни Westinghouse обяви, че България също е избрала технологията AP1000 за изграждането на нови ядрени мощности на площадката в Козлодуй. Технологията е обект на интерес от нейното изграждане на множество площадки в Централна и Източна Европа, Великобритания, Индия и Съединените щати.