Кранбери Тауншип, Филаделфия – 2 Март 2023 г. - Westinghouse Electric Company съобщи днес, че е подписал Меморандум за разбирателство с българската „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“. Със споразумението се създава съвместна работна група между двете страни, която да започне планирането на потенциално внедряване на един или повече реактори с технологията AP1000® – ядрени мощности от поколение III+. Работната група ще направи оценка на регулаторната, лицензионната и проектната база, за да гарантира пълно съответствие на проекта с приложимите разпоредби, както и за да разработи пътна карта, която да позволи на България да постигне целите си в областта на развитието на ядрената енергетика в страната.
(От ляво надясно) Ивайло Иванов, член на Борда на директорите на „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“, и Елиас Гедеон, старши вицепрезидент на Westinghouse Energy Systems, подписват Меморандум за разбирателство за технологията на Westinghouse AP1000®. Споразумението разширява сътрудничеството, повишава енергийната сигурност и постига целите в областта на климата.
„Westinghouse оценява партньорството и с нетърпение подкрепя бъдещето на България в областта на производството на чиста енергия“, каза Дейвид Дърам, президент „Енергийни системи“ в Westinghouse. „Това споразумение за сътрудничество ни води по пътя към осигуряване на икономически и екологични ползи за българския народ, като същевременно укрепва енергийната сигурност на страната.“
„АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ е проектна компания, притежавана от единствената действаща атомна електроцентрала в България и специално създадена за управление на проекта за изграждане на един или два ядрени енергоблока на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, като се използват предимствата на съществуващата инфраструктура, напредналия етап на лицензиране и екологичния статус на площадката.
В момента на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ работят два реактора тип ВВЕР-1000, проектирани в Русия. През декември 2022 г. Westinghouse подписа 10-годишно споразумение за доставка на ядрено гориво за един от блоковете, като първата доставка е планирана за 2024 г.
Технологията за ядрени реактори AP1000 от поколение III+ е единствената в света с напълно пасивни системи за безопасност, с модулен дизайн на конструкцията, която е и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. Като допълнение към вече изградените два реактора с технологията AP10000® на площадката Vogtle в Джорджия, САЩ, изградените в Китай четири реактора с технологията AP1000 в момента поставят рекорди по време на тяхната търговска експлоатация, и в момента се изграждат шест нови реактора в Китай. Наскоро Полша също избра технологията AP1000® за своята програма за ядрена енергетика, а други девет реактора се планира да бъдат изградени в Украйна. Технологията е обект на интерес от нейното изграждане на множество площадки в Централна и Източна Европа, Великобритания, Индия и Съединените щати.