Кранбери Тауншип, Пенсилвания – 17 август 2023 г. – Westinghouse Electric Company поздравява Georgia Power, Southern Nuclear и другите партньори по проекта Vogtle по повод началото на процеса по зареждане със свежо ядрено гориво на новия 4-ти енергоблок в АЕЦ Vogtle с технологията AP1000®, разположена близо до Уейнсбъро, Джорджия. Реакторът с тази технология на 3-ти енергоблок в АЕЦ Vogtle беше включен в крайна, търговска експлоатация на 31 юли 2023 г. През май 2023 г. бяха успешно завършени горещите функционални изпитания на 4-ти енергоблок.
4-ти енергоблок в АЕЦ Vogtle ще бъде шестият енергоблок с технологията AP1000® в световен мащаб, който ще бъде пуснат в търговска експлоатация, което се очаква да стане по-късно тази година или през първото тримесечие на 2024 г. Усъвършенстваното ядрено гориво за 4-ти блок е произведено в завода за ядрено гориво на Westinghouse в Колумбия, Южна Каролина.
„АЕЦ Vogtle е на път да се превърне в най-големия източник на чиста енергия в Съединените щати и ние сме горди, че нашата високотехнологична и най-добра в света технология за ядрени реактори AP1000 прави това възможно“, каза Патрик Фрагман, президент и главен изпълнителен директор на Westinghouse.
Vogtle разполага с четири реактора с вода под налягане на Westinghouse, включително двата нови реактора с технология AP1000. След като всички блокове започнат работа, те ще генерират повече от 4500 мегавата надеждна електроенергия без въглеродни емисии, което ще утвърди АЕЦ Vogtle като най-големия производител на електроенергия в САЩ. Ядрените енергоблокове 3 и 4 могат да генерират достатъчно електроенергия за захранване на около 500 000 домове и предприятия.
Енергоблоковете с технологията AP1000 в АЕЦ Vogtle от поколение III+ с вода под налягане са с напълно пасивни системи за безопасност, модулен дизайн на конструкцията и с най-малкия въглероден отпечатък на един MWe на пазара. Четири блока AP1000 понастоящем поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, а още шест реактора са в процес на изграждане. Полша наскоро избра технологията AP1000 за своята програма за ядрена енергетика, а Украйна подписа споразумение за изграждането на девет блока с тази технология. През юни Westinghouse обяви, че България също е избрала технологията AP1000 за изграждането на нови ядрени мощности на площадката в Козлодуй. Технологията е обект на интерес от нейното изграждане на множество площадки в Централна и Източна Европа, Великобритания, Индия и Съединените щати.
*Видеото е предоставено с любезното съдействие на Georgia Power.