Това важно партньорство засилва ангажиментите на Украйна по отношение на климата и енергийната сигурност
17 април 2024 г., Нетишин, Украйна – Westinghouse Electric Company поздрави Енергоатом, украинската държавна компания за ядрена енергия, за началото на дейностите по изграждане на 5-и енергоблок в АЕЦ „Хмелницки“ с технологията AP1000®. Това е важна първа стъпка от изпълнението на ангажимента, поет от двете компании в подписания през 2022 г. меморандум за разбирателство за изграждане на девет енергоблока в Украйна с технологията AP1000®.
Патрик Фрагман, президент и главен изпълнителен
директор на Westinghouse
Тази новина беше предшествана от доставката през месец март 2024 г. на първата партида горивни касети за реактори тип ВВЕР-1000 от страна на Westinghouse за двата работещи енергоблока в АЕЦ „Хмелницки“. Ядреното гориво беше произведено в завода за ядрено гориво на Westinghouse в Швеция, който също така, в изключително кратки срокове изпълни програма за проектиране на ядрено гориво за реактори тип ВВЕР-440 и през септември 2023 г. достави първата партида горивни касети от този тип за украинската атомна електроцентрала „Ривне“. Това е и важен момент от изграденото стратегическо сътрудничество между Westinghouse и Енергоатом за доставка на ядрено гориво за всички атомни електроцентрали с технология ВВЕР в страната, който допълнително засилва партньорските им отношения.
„Компанията Westinghouse е доверен наш стратегически партньор, както в производството и доставката на алтернативно ядрено гориво за реакторите тип ВВЕР, така и при изграждането на завод за производство на ядрено гориво в Украйна и в изграждането на нови енергоблокове с технологията AP1000® на Westinghouse. По време на войната ние не спряхме, а напротив задълбочихме и ускорихме нашето сътрудничество“, каза Петро Котин, ръководител на Енергоатом.
Изтъкнати лидери на място в АЕЦ „Хмелницки“
„Съоръженията, които планираме да изградим в АЕЦ „Хмелницки“, ще позволят на Украйна да направи най-голямото си възстановяване по отношение на ядрената енергетика след Втората световна война. Много съм благодарен на Westinghouse“, каза Херман Халушченко, министър на енергетиката на Украйна. „През 2020 г. подписахме споразумение за лицензиране на проект за ядрено гориво за реактори тип ВВЕР-440 в рамките на пет години. Но след пълномащабните военни действия значително ускорихме този процес и направихме невъзможното – Westinghouse, заедно с украински специалисти, завършиха процеса два пъти по-бързо.“
„Това е важна стъпка за украинската енергийна независимост“, каза посланикът на САЩ в Украйна Бриджит А. Бринк. „Бих искала да поздравя Министерството на енергетиката на Украйна, Westinghouse и Енергоатом за усилията за развитие на ядрената енергийна индустрия на Украйна въпреки продължаващите атаки на Русия срещу енергийната инфраструктура на страната. Частният сектор е ключът към възстановяването на Украйна и американската Westinghouse играе водеща роля в гарантирането на сигурното енергийно бъдеще на Украйна.“
„За Westinghouse е чест да бъде доверен партньор на Украйна в стремежа ѝ към осигуряване на чиста, надеждна и сигурна енергия за бъдещите поколения“, каза Патрик Фрагман, президент и главен изпълнителен директор на Westinghouse. „Този важен момент ни приближава една крачка по-близо до въвеждането в експлоатация на още един реактор с технологията AP1000® в Европа, който ще се присъедини към вече внедрените в реална експлоатация енергоблокове с технология AP1000® в Китай и САЩ. Оставаме горди и уверени да продължим дългогодишното си, почти 20-годишно партньорство с Украйна, като осигуряваме доказано надеждни доставки на ядрено гориво.“
Начало на дейностите по изграждане на 5-и енергоблок в АЕЦ „Хмелницки“ с технологията AP1000® на Westinghouse
В допълнение към въвеждане на нови ядрени енергоблокове с технология AP1000®, Westinghouse подписа меморандум за разбирателство с Украйна през септември 2023 г. за изграждане и внедряване на малкия модулен реактор AP300™ (SMR). Westinghouse също ще продължи да бъде доверен партньор на текущия оперативен флот на Енергоатом, като и занапред доставя ядрено гориво и услуги за ядрените електроцентрали в страната.
AP1000® е единственият ядрен реактор от поколение III+, внедрен в крайна търговска експлоатация, който използва напълно пасивни системи за безопасност, който е с модулен дизайн на конструкцията и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. В САЩ, на площадката на АЕЦ „Vogtle“ в Джорджия, първият енергоблок с технологията AP1000® бе въведен в крайна, търговска експлоатация през юли 2023 г. и вече произвежда енергия за мрежата, като се предвижда вторият енергоблок с тази технология да влезе в експлоатация през второто тримесечие на 2024 г. Други четири реактора с технологията AP1000® днес поставят рекорди по експлоатационна ефективност в Китай, като там в момента се изграждат още осем реактора със същата технология. България също вече избра технологията AP1000® за два блока на АЕЦ „Козлодуй“, като технологията е обект на интерес за изграждане на много други площадки в държави от Централна и Източна Европа, Обединеното кралство, Индия и Съединените американски щати.