Bulgaria News & Insights

Ето как ще изглеждат двата нови енергоблока с технология AP1000® на площадка „Козлодуй“ в България

Written by Westinghouse Electric Company | 22 Ноември 2024

Westinghouse публикува рендери на двата атомни енергоблока с модерната технология AP1000®, които ще бъдат построени на площадка „Козлодуй“ в България, като първият се очаква да влезе в търговска експлоатация през 2035 г.

Проект за изграждане на два атомни енергоблока с модерната технология AP1000® на площадка „Козлодуй“

По-рано през ноември 2024 г. компанията подписа договор за инженеринг с „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, който включва изпълнението на дейности по планиране на площадката за изграждане на два атомни енергоблока от поколение III+, стартиране на процедурите по лицензиране на технологията в България и получаване на необходимите строителни разрешителни, структуриране на проекта и планиране на дейностите и необходимите ресурси за експлоатация и поддръжка на бъдещите ядрени мощности.

Договорът е важен крайъгълен камък за енергийната независимост на България, за постигане на целите за декарбонизация и за разширяване на партньорството между България и САЩ. През 2024 г. доставихме първата партида с алтернативен тип ядрено гориво тип ВВЕР-1000 в АЕЦ „Козлодуй“, намалявайки зависимостта на България от руско ядрено гориво.

Като част от политиката на Westinghouse за партньорство с местни компании, подписахме меморандуми за разбирателство с 22 български доставчика. В допълнение, имахме удоволствието да посрещнем четирима стажанти от България в централата ни в Кранбери, САЩ, за да надградим опита на българските ядрени експерти, които се очаква да нараснат с новия договор за инженеринг.

АЕЦ „Козлодуй“; Изображение от АЕЦ „Козлодуй“

„България има над 50-годишен опит в изграждането на ядрени съоръжения“, каза министър-председателят Димитър Главчев при подписването на договора за инженерингови и строителни услуги на 4 ноември 2024 г. и добави, че договорът ще „допринесе за независимостта, диверсификацията и стабилността на ядрената енергетика в страната и в цяла Югоизточна Европа.“

„САЩ напълно подкрепят усилията на България да гарантира своята енергийна сигурност чрез диверсификация на своя енергиен сектор. Изграждането на тези два нови реактора ще подобри енергийната сигурност на България и ще позиционира страната като ключов енергиен център за региона“, каза Н. Пр. Кенет Мертен, посланик на САЩ в България. „Този проект, използващ напреднала американска технология с несравними стандарти за безопасност, която се е доказала в реална експлоатация, е готов да осигури устойчива и надеждна енергия за бъдещето на България.“

Проект за изграждане на атомни енергоблокове с модерната технология AP1000® на площадка „Козлодуй“