Подписаните меморандуми за разбирателство определят рамката за изпълнението на следващите стъпки по отношение на техническите и търговските аспекти на проектите
Братислава, Словакия – 17 юли 2023 г. – Westinghouse Electric Company обяви днес подписването на меморандуми за разбирателство със словашката държавна ядрена компания JAVYS за потенциалното изграждане на реактори с технологията AP1000® и малки модулни реактори AP300™.
(От ляво надясно) Петр Бжезина, президент на Westinghouse Чехия и Словакия; Елиас Гедеон, старши вицепрезидент на Westinghouse; Гаутам Рана, посланик на САЩ в Словакия; Павол Щулер, председател на борда и главен изпълнителен директор на JAVYS.
Словакия е в процес на оценка на възможностите за изграждане на нови ядрени мощности с най-модерната и безопасна технология за реактори от поколение III+, която се предлага от Westinghouse. Меморандумите за разбирателство, подписани днес, ще очертаят рамката на сътрудничество между двете страни, следвайки подробни технически планове и планове за развитие, докато проучват следващите стъпки за внедряване в Словакия на доказаните в реална експлоатация технологии.
„Посолството на САЩ в Братислава е щастливо, че Westinghouse и JAVYS подписаха тези два меморандума за разбирателство, изграждайки основата за по-тясно търговско сътрудничество между двете компании в сектора на гражданската ядрена енергетика. Това представлява още един крайъгълен камък в съвместните усилия на правителствата на САЩ и Словашката република за постигане на енергийна сигурност и устойчивост в Словакия с ориентиран към бъдещето фокус върху технологии от световна класа“, каза Гаутам Рана, посланик на САЩ в Словакия.
„Имаме богат опит с Westinghouse, тъй като отдавна си сътрудничим по конкретни проекти, свързани с извеждането от експлоатация на атомни електроцентрали в Ясловске Бохунице. Освен това Westinghouse участва и допринася за процесите на диверсификация на свежото ядрено гориво за реактори в Словакия, като по този начин представлява, от наша гледна точка, компания, която покрива целия ядрен цикъл“, каза Павол Щулер, председател на борда и главен изпълнителен директор на JAVYS.
„Словакия е страна, която разбира добре предимствата на ядрената енергетика и ние сме много развълнувани да работим с екипа на JAVYS, за да осигурим тяхното енергийно бъдеще с нашите модерни, доказани технологии AP1000 и AP300“, каза Дейвид Дърам, президент „Енергийни системи“ в Westinghouse.
(От ляво надясно) Павол Щулер, председател на борда на директорите и главен изпълнителен директор на JAVYS, и Елиас Гедеон, старши вицепрезидент търговски операции в Westinghouse Electric Company.
Технологията за ядрени реактори AP1000® от поколение III+ е единствената в света с напълно пасивни системи за безопасност, с модулен дизайн на конструкцията, която е и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe. В САЩ в АЕЦ Vogtle един енергоблок с технологията AP1000® наскоро започна да произвежда електроенергия, като междувременно тече подготовка за първоначално зареждане с ядрено гориво на втория енергоблок със същата технология. Изградените в Китай четири реактора с технологията AP1000® днес поставят рекорди по време на тяхната търговска експлоатация, като в момента там се изграждат шест нови реактора със същата технология. Наскоро Полша също избра технологията AP1000® за своята ядрена програма, докато други девет реактора с тази технология се планира да бъдат изградени в Украйна. България планира да изгради ядрена мощност с технологията AP1000® на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, като технологията е обект на интерес от нейното изграждане на множество площадки в Централна и Източна Европа, Великобритания, Индия и Съединените щати.
Westinghouse представи през месец май малкия модулен реактор AP300™, едноконтурен реактор с вода под налягане с мощност 300 MWe, базиран на доказаната, лицензирана технология AP1000. AP300 SMR е единственият малък модулен реактор, базиран на технология, използваща модулен дизайн и иновативни методи за строителство на ядрени блокове. Westinghouse се стреми към сертифициране на проекта AP300 до 2027 г. и да стартира строителството на първия енергоблок до 2030 г. Първият работещ енергоблок се очаква да бъде пуснат в търговска експлоатация през 2033 г.