Производството на ядрена енергия създава работни места и подпомага икономическото развитие в много области
Производството на ядрена енергия подпомага динамичното икономическо развитие чрез създаването на нови работни места в краткосрочен и дългосрочен план, както и развитието на инфраструктурата. Индустрията предоставя възможности за висококвалифицирани специалисти в различни области. Също така осигурява дългосрочни работни места в свързани сектори, търговия и услуги, особено на регионално ниво.
Текущите реактори са проектирани да функционират в продължение на поне 60-80 години, осигурявайки работни места за няколко поколения напред. Държавите, в които вече функционират атомни електроцентрали, потвърждават създаването на нови работни места. Ядрената индустрия осигурява почти половин милион работни места в САЩ и около 1,3 милиона в Европейския съюз както в държави, които вече имат ядрени реактори, така и в тези, които все още не са се снабдили (на този етап).
Една ядрена електроцентрала може да създаде повече работни места, отколкото всякакъв друг вид енергийни производства. Ядрена електроцентрала със средна мощност (1 ГВт) изисква около 500-800 служители за редовна експлоатация и поддръжка. Европейската карта на Форума на атомната енергетика (FORATOM) показва броя на директните работни места в ядрени електроцентрали и ядрената верига на доставките. Представени са и косвените работни места, създадени вследствие на подкрепящите ядрената индустрия дейности.
Ядрената електроцентрала Дуковани, с четири реактора в Чешката република, е най-големият работодател в региона. Три хиляди служители на групата ЧЕЗ работят директно в електроцентралата. Според данни от FORATOM, ядрената енергия в Чешката република осигурява общо повече от 29 000 работни места. Групата ЧЕЗ, която управлява ядрените електроцентрали Дуковани и Темелин в Чешката република, планира да наеме около 2 600 нови служители в следващите 10 години. Те ще бъдат разпределени както в съществуващите ядрени електроцентрали, така и в новоосновани работни групи, подготвящи изграждането на нов блок или малки модулни реактори.
Карта на броя служители, които са директно и индиректно ангажирани в ядрената индустрия.
Източник: www.foratom.org
Ядрената електроцентрала Кршко в Словения наема 630 служители от всички професии – от управители до оператори на терен. Към тези директни работни места трябва да се добавят и служители във веригата на доставките, които са около 2 000 души. В други свързани сектори има приблизително 3 500 косвени работни места, което прави общия брой повече от 5 000. Вторият блок на ядрената електроцентрала Кршко в Словения трябва да осигури 3 000 работни места по време на строителството и 5 000 по време на експлоатацията (служители + доставчици).
Производството на ядрена енергия изисква значителни инвестиции, което означава, че голяма част от разходите за проекта и последващите работни места се поемат по време на фазата проектиране и строителство на електроцентралата. Тя обикновено отнема до 10 години. Опитът от вече построените ядрени електроцентрали показва, че са необходими от 3 000 до 4 000 строителни работници и монтажисти с различни квалификации и опит, за да се построи един ядрен блок. Производството на ядрена енергия представлява икономическа полза за всички. Над 9 000 работници участваха в строителството на два нови реактора AP1000® в ядрената електроцентрала Vogtle (САЩ) и ще осигурят 800 постоянни работни места.
Според данни от правителството на Полша, където Westinghouse бяха избрани за първата ядрена програма в страната, ядреният сектор вече наема около 1 100 души, а строителството на три електроцентрали с технологията AP1000® ще създаде над 20 000 добре платени работни места.
В търсене на ядрени инженери
Ядрените електроцентрали предоставят работни места с високо качество за цялото общество, като наемат хора с висше, професионално и техническо образование. Кои са най-необходимите и желани работни места в една ядрена електроцентрала? В първата фаза на строителството се изискват квалифицирани работници (дърводелци, електротехници, технически оператори, майстори, монтажници на тръби, метални листове, заварчици, механици, ръководители на проекти). Ядрената електроцентрала се нуждае от инженери в различни области (химици, химически инженери, специалисти по радиационна защита, реакторни оператори, ядрени инженери, еколози, строителни инженери, механици, електротехници, ИТ инженери), но и други професии като ИТ специалисти, комуникационни експерти, юристи, финансисти и учители.
Някои операции в ядрената електроцентрала, особено тези, които се извършват от операторите в контролната зала, изискват специални разрешителни или лицензи, за които специалистите преминават през допълнителни обучения с цел да извършват такава конкретна и отговорна дейност.
Ядрените компании инвестират в обучение и образование
Образованието в областта на ядрената енергетика отваря възможности за международна кариера. Ядрената индустрия разработва международни обучителни и образователни програми, насочени към усъвършенстване на служителите с конкретни умения и набиране на нови професионалисти за индустрията, като се бори с потенциалния дефицит на специалисти в страните, планиращи изграждането на ядрени електроцентрали.
За Westinghouse Electric Company обучението на следващото поколение работници в областта на ядрената енергетика е от решаващо значение за гарантирането на зелено бъдеще за всички нас. За тази цел Westinghouse организира и подпомага международна стажантска програма за студенти от страни, които развиват нови или вече съществуващи ядрени енергийни програми с нашия реактор AP1000® – най-съвременната технология от поколение III+ в ядрената енергетика.
Тази година Westinghouse ще приеме 24 нови студенти в програмата: 15 от Полша, които ще работят в отделите за инженеринг и верига на доставките; 5 от Чешката република, които ще работят в инженерния отдел, и 4 от Украйна отново в инженерния отдел. Стажовете ще се проведат в двата ни инженерни центъра в САЩ – Пенсилвания и Южна Каролина. Във всяка от тези държави Westinghouse работи с водещите технически университети.
Ядрената индустрия предоставя работни места с дългосрочна перспектива и висока квалификация
Заплатите на служителите в ядрените електроцентрали са свързани с перспективата за работна сигурност, която е средно с 50% по-висока от тази на други източници за производство на електроенергия. Повечето работници обикновено идват от непосредствено близки до електроцентралата места, което представлява дългосрочен източник на регионални работни места и допринася за местното икономическо развитие.