Westinghouse и АЕЦ „Козлодуй“ подписаха дългосрочен договор за доставката на свежо ядрено гориво
София, България – 22 декември 2022 г. – Westinghouse Electric Company и АЕЦ „Козлодуй“ подписаха 10-годишен договор за производство и доставка на свежо ядрено гориво за 5-и енергоблок на атомната електроцентрала. Това споразумение гарантира надеждни доставки на единственото ядрено гориво за реактори тип ВВЕР-1000, което изцяло прилага западни технологии, компоненти и проектни решения.
(От ляво надясно) Георги Кирков, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“, и Азиз Даг, вицепрезидент на Westinghouse Fuel VVER, подписват споразумението в София.
„Оценяваме, че можем да разчитаме на Westinghouse като бизнес партньор за изпълнението на този договор, който е в съответствие с дългосрочните ни цели за диверсификация на ядреното гориво и сигурност на доставките“, заяви Георги Кирков, изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй“.
„Westinghouse предлага най-доброто като безопасност и производителност ядрено гориво за реактори тип ВВЕР-1000. Горди сме да подкрепим България по пътя й към осигуряване на диверсификация и гарантиране на енергийната сигурност на страната“, заяви Тарик Чохо, президент на отдел „Ядрено гориво“ в Westinghouse. „Това дългосрочно партньорство допълнително ще повиши експлоатационната ефективност и високите стандарти за безопасност на атомната електроцентрала.“
Ядреното гориво за реактори тип ВВЕР-1000, което се доставя от Westinghouse в Украйна е с изключително високи показатели, които са отчетени през над десетгодишния експлоатационен опит от неговото използване. Ядреното гориво ще се произвежда и доставя от завода на Westinghouse във Вестерос, Швеция, и е единственият напълно независим от руски технологии и доставки проект на ядрено гориво за реактори тип ВВЕР.
АЕЦ „Козлодуй“ е единствената атомна електроцентрала в България и най-голямата в региона. Блокове 5 и 6 имат обща инсталирана мощност от 2 GW и осигуряват приблизително една трета от електроенергията в страната. Тези блокове са модернизирани и обновени, за да се удължи експлоатационният им живот с по 30 години.