Společnost Westinghouse předložila Jaderné regulační komisi (NRC) plán pro zapojení se do regulačního procesu AP300™ SMR

10. května 2023 | Westinghouse Electric Company
Kategorie: Tiskové zprávy, AP300
Klíčový dokument nastiňuje cestu k certifikaci designu

Cranberry Township, Pensylvánie, 9. května 2023 - Společnost Westinghouse Electric Company dnes oznámila předložení předběžného plánu pro zapojení se do regulačního procesu u americké Jaderné regulační komise (NRC) pro malý modulární reaktor (SMR) AP300™, který mění veškerá pravidla hry. AP300 SMR je založen na osvědčeném licencovaném reaktoru společnosti Westinghouse AP1000®, jediné pokročilé jaderné technologii Generace III+ na světě, která je v provozu.

SMR - Peel Away-2Společnost Westinghouse uvedla 4. května na trh SMR AP300™. Jedná se o jediný reaktor SMR založený na provozních zkušenostech a pokročilé technologii.

Plán zapojení se do regulačního procesu popisuje činnosti předcházející podání žádosti, kterou bude společnosti Westinghouse provádět společně s pracovníky Jaderné regulační komise (NRC) na podporu licencování AP300 SMR. Plán dokumentuje základní filozofii konstrukce technologie AP300, přehled navrhovaného přístupu k licencování a časový harmonogram plánovaných interakcí mezi Jadernou regulační komisí (NRC) a společností Westinghouse před podáním žádosti s cílem získat zpětnou vazbu komise k tématům, která stojí za pozornost.

"Založení AP300 SMR na provozním reaktoru N-tého druhu je klíčovou odlišností naší technologie SMR. Práce, kterou provádíme společně s Jadernou regulační komisí (NRC), by měla minimalizovat složitost procesu regulace a vytvořit včasnou a efektivní cestu pro licencování projektu AP300 SMR," řekl David Durham, prezident společnosti Westinghouse Electric Company.

Konstrukce AP300 SMR využívá osvědčenou pokročilou technologii společnosti Westinghouse Generace III+, která je schválena regulačními úřady v USA, Velké Británii a Číně a splňuje Evropské Normy pro Jaderné Elektrárny (EUR). Díky tomu technologie společnosti Westinghouse přináší licenční výhody a podstatně snižuje riziko dodávek pro zákazníky v oblasti veřejných služeb, ropy a plynu a obecně v celém průmyslu. Dokončení certifikace projektu se předpokládá do roku 2027, následovat pak bude licencování v konkrétní lokalitě a výstavba prvního bloku už ke konci tohoto desetiletí.

Westinghouse poskytuje technologie pro vytvoření udržitelné budoucnosti a zvýšení energetické bezpečnosti po celém světě a případně i ve vesmíru. Společnost Westinghouse toho dosahuje díky špičkovým konstrukcím a inovacím založeným na 70 letech zkušeností s vývojem a zaváděním jaderných technologií. Reaktor AP1000®, malý modulární reaktor AP300™, mikroreaktor eVinci™, olověný rychlý reaktor IV. generace (LFR) a tepelné úložiště energie s čerpáním společně vytvářejí základ pro bezuhlíkovou síť, která poskytuje velkým i malým obcím spolehlivou a nákladově efektivní elektřinu, dálkové a procesní teplo a odsolování vody.