Polsko vybralo Westinghouse AP1000® pro svou první jadernou elektrárnu

3. listopadu 2022 | Westinghouse Electric Company
Historické partnerství podporuje energetické cíle Polska pomocí osvědčené technologie

Cranberry Township, PA – 3. listopadu, 2022 – Polská vláda oznámila, že zvolila technologii jaderného reaktoru AP1000® společnosti Westinghouse Electric Company, aby podpořila čistou a bezpečnou energetickou budoucnost země.

Polská Rada ministrů formálně schválila usnesení o výběru společnosti Westinghouse jako dodavatele technologie pro program polské vlády o 6 až 9 GWe jaderné energie. Tento program bude zahájen třemi reaktory v oblasti Lubiatowo-Kopalino na severu Polska.

Velvyslanec USA v Polsku Mark Brzezinski uvítal oznámení polské vlády. Sanmen-2

„Jsem vděčný za vůdčí schopnosti, které premiér Mateusz Morawiecki prokázal, když dohlížel na výběr společnosti Westinghouse pro tento historický projekt. Polsko dnes investuje do čisté a bezpečné energetické budoucnosti pro všechny Poláky,“ řekl velvyslanec Brzezinski.

„Toto je historický den pro Polsko i pro Westinghouse. Je nám ctí spolupracovat s polskou vládou na zahájení nové éry energetické bezpečnosti, která doručí obyvatelům Polska spolehlivou, dostupnou, bezuhlíkovou elektřinu a ekonomické výhody,“ řekl Patrick Fragman, prezident a generální ředitel Westinghouse. „Tento projekt poskytne tisíce pracovních míst během výstavby a po mnoho desetiletí provozu elektráren."

Westinghouse v září oznámil podepsání Memorand o porozumění s dalšími 22 společnostmi v Polsku o spolupráci na výstavbě reaktorů AP1000 v Polsku a na dalších potenciálních projektech ve střední Evropě. Westinghouse se zavázal k založení velkého inženýrského centra a plánuje řadu dalších průmyslových investic na podporu školení a rozvoje polských talentů a pracovních sil v oblasti jaderné energetiky. Westinghouse uvažuje o rozsáhlém zapojení jak amerických, tak evropských dodavatelských řetězců do tohoto výjimečného projektu s cílem vybudovat v regionu flotilu reaktorů AP1000.

Jaderný reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a s nejmenší plochou na MWe na trhu. Kromě dvou jaderných bloků AP1000, které jsou dokončovány v elektrárně Vogtle ve Spojených státech, čtyři bloky AP1000 v Číně v současné době dosahují provozních rekordů a čtyři dodatečné bloky jsou ve výstavbě. Technologie společnosti Westinghouse AP1000 byla také vybrána pro výstavbu dalších dvou jednotek v Číně, pro devět jednotek na Ukrajině a je zvažována pro výstavbu na mnoha dalších místech v oblasti střední a východní Evropy, ve Spojeném království a Spojených státech.