Třetí blok elektrárny Vogtle dosáhl prvního stupně provozu

9. března 2023 | Westinghouse Electric Company
Kategorie: Tiskové zprávy, AP1000

Reaktor AP1000® společnosti Westinghouse značí novou éru jaderné energetiky v USA

Cranberry Township, USA - 6. března 2023 - Společnost Westinghouse Electric Company oznámila významný milník pro společnosti Southern Nuclear, Georgia Power a další partnery projektu, neboť elektrárna Vogtle 3 dosáhla prvního stupně provozu - počátečního samovolného jaderného štěpení. Závod Vogtle, který se nachází nedaleko města Waynesboro ve státě Georgia, je místem výstavby prvních dvou reaktorů AP1000® v USA.

Vogtle3_feb2023_WCK_7002-1Blok 3 elektrárny Vogtle, únor 2023. © Georgia Power Company. Všechna práva vyhrazena.

„Je nám ctí sdílet tento neuvěřitelný okamžik se společnostmi Southern Nuclear, Georgia Power, spoluvlastníky projektu a s týmem elektrárny Vogtle," řekl Patrick Fragman, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse. „Jedná se o významný krok na cestě k dodávkám čisté, spolehlivé a bezpečné energie obyvatelům Georgie pro další generace."

Společnost Westinghouse bude i nadále úzce spolupracovat s týmem při přípravách společnosti Southern Nuclear na další významný milník, kterým je synchronizace bloku s elektrickou sítí, po které bude následovat plný komerční provoz.

Dva bloky AP1000®, které se v elektrárně Vogtle dokončují, jsou reaktory generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulárním konstrukčním řešením a mají nejmenší plochu na MWe na trhu. Jedná se o první nové reaktory, které byly v USA postaveny za posledních třicet let.

Vedle dvou reaktorů v lokalitě Vogtle v současné době čtyři bloky AP1000® v Číně zaznamenávají rekordy v provozním výkonu, další čtyři reaktory jsou ve výstavbě a další dva se plánují. Polsko si nedávno vybralo reaktor AP1000® pro svůj jaderný energetický program, devět bloků bylo ohlášeno pro Ukrajinu a tato technologie se zvažuje pro řadu dalších lokalit ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a ve Spojených státech.