CVS_00001_fixed

Westinghouse rozšiřuje dodavatelský řetězec AP1000® podpisem memoranda o porozumění v Bulharsku

Kategorie: Blog, AP1000
Dodavatelé podporují nasazení AP1000 v jaderné elektrárně Kozloduj i po celém světě

Sofie, Bulharsko, 16. dubna, 2024 – Společnost Westinghouse Electric Company podepsala memoranda o porozumění se 17 významnými bulharskými dodavateli na podporu připravovaných projektů reaktoru AP1000® v lokalitě jaderné elektrárny Kozloduj v severním Bulharsku a dalších projektů v celém regionu. Tento milník je výsledkem pokračující spolupráce s místními dodavateli v návaznosti na sympozium dodavatelů společnosti Westinghouse, které se konalo v únoru 2024 s bulharskými společnostmi.

CVS_00012-1

Petyo Ivanov, jaderná elektrárna Kozloduy

CVS_00009-1

Hannah Kamenetsky, americká ambasáda v Sofii

Podepsaná memoranda o porozumění popisují možnosti výroby klíčových komponent, včetně velkých konstrukčních modulů, jeřábů, výměníků tepla a tlakových nádob, a poskytování různých inženýrských, dopravních, poradenských a stavebních služeb. Dodavateli jsou Atomenergoremont JSC; Bulmachinery Enterprises Ltd.; Bureau Veritas Bulgaria; Centralna Energoremontna Baza EAD; ELIA AD; Energoremont-Galabovo AD; Himmash JSC; Industrial Parts Ltd.; KMC JSC; Kranostroene Engineering LTD; MTG-Dolphin PLC; PODEMCRANE AD; Tia Logistics LTD; TM INOX Ltd.; Biomashinostroene AD; Bularmex-IK JSCo; a Micromet AD.

„Klíčovým cílem zůstává zajištění vysoké regionalizace prací na projektu AP1000 v elektrárně Kozloduj," řekl Petyo Ivanov, výkonný ředitel společnosti Novostavba JE Kozloduj. „Těší nás dnešní oznámení a tito úžasní místní dodavatelé, jejichž partnerství představuje další krok na cestě k uvedení další vyspělé jaderné technologie do provozu v Bulharsku a zdůrazňuje ekonomický dopad, který bude mít projekt pro naši zemi a její obyvatele. Očekáváme, že se tyto bulharské společnosti stanou důležitou součástí celosvětového dodavatelského řetězce společnosti Westinghouse, konkrétně pro všechny její evropské projekty nové výstavby."

„Společnost Westinghouse disponuje robustní sítí dodavatelského řetězce po celém světě a jsme rádi, že ji můžeme dále rozšířit o další zkušené a místní bulharské dodavatele, kteří podpoří úspěšnou dodávku dvou reaktorů AP1000 v lokalitě Kozloduj," řekl David Durham, prezident společnosti Westinghouse Energy Systems. „Růst naší sítě místních a kvalifikovaných dodavatelů spolu s rozhodujícím pokrokem, kterého dosahujeme při realizaci naší smlouvy o inženýrských pracích a návrhu designu tohoto projektu, jsou důležitými kroky, které nám pomáhají připravit cestu k tomu, aby Bulharsko přineslo budoucnost čisté energie pro další generace."

Společnost Westinghouse získala v červnu 2023 zakázku na inženýrské práce a návrh projektu výstavby nové JE Kozloduj pro svou technologii AP1000. V říjnu 2023 podepsala společnost Westinghouse memorandum o porozumění s pěti dalšími bulharskými dodavateli pro Kozloduj a další evropské projekty, včetně výroby přístrojové techniky a řídicích systémů (I&C), systémů monitorování radiace a různých služeb.

Reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem Generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. V USA, v lokalitě Vogtle v Georgii, je v komerčním provozu jeden blok AP1000 a druhý blok by měl být spuštěn během druhého čtvrtletí roku 2024. Čtyři reaktory AP1000 v současnosti v Číně stanovují rekordy v provozním výkonu a dostupnosti a dalších osm reaktorů je ve výstavbě. Byl vybrán pro jaderné energetické programy v Polsku, na Ukrajině a v Bulharsku a uvažuje se o něm i v řadě dalších lokalit ve střední a východní Evropě, Velké Británii, Indii a Severní Americe.

CVS_00034

Westinghouse podepsal memorandum o porozumění se 17 dodavateli v Bulharsku

CVS_00010

van Mihaylov, Amcham Bulharsko