Reaktor AP1000® - nowy standard bezpieczeństwa

10 sierpnia 2022 | Westinghouse Electric Company

Firma Westinghouse od ponad 130 lat dostarcza na całym świecie rozwiązania w zakresie energetyki jądrowej i energetycznej. Szczególnie w przemyśle jądrowym bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Ponad sześć dekad rozwoju branży pokazuje, że energia jądrowa jest bezpiecznym sposobem wytwarzania energii elektrycznej. Ryzyko wypadków w elektrowniach jądrowych jest bardzo niskie i stale maleje. Zaangażowanie Westinghouse w budowanie bezpiecznej przyszłości jest silniejsze niż kiedykolwiek. Kontynuujemy opracowywanie nowych projektów elektrowni oraz dostarczamy produkty i usługi zapewniające udane operacje w ramach istniejącej już infrastruktury. Firma nieustannie poszukuje sposobów na rozwój i ulepszanie zarówno swoich produktów, jak i aktywnego wsparcia rozwoju całej branży. Efektem tych działań jest opracowanie przez firmę Westinghouse jednego z najbardziej unikalnych i zaawansowanych reaktorów na świecie. Elektrownia AP1000® to dwupętlowy reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o mocy 3 415 megawatów (MWt), w którym zastosowano sprawdzony, innowacyjny, system bezpieczeństwa.

Aby osiągnąć najwyższy standard bezpieczeństwa, elektrownie jądrowe działają w oparciu o system "defense-in-depth", w oparciu o systemy bezpieczeństwa, które uzupełniają naturalne cechy rdzenia reaktora. Przepisy bezpieczeństwa obejmują stworzenie szeregu fizycznych barier pomiędzy radioaktywnym rdzeniem reaktora a otoczeniem i zapewnienie wielu systemów bezpieczeństwa, z których każdy posiada kopię zapasową i jest zaprojektowany tak, by uwzględniać i przeciwdziałać błędom ludzkim. Oprócz fizycznych aspektów bezpieczeństwa brane są pod uwagę także, nie mniej ważne, aspekty instytucjonalne. Reaktor AP1000® PWR zapewnia wiele poziomów ochrony w celu łagodzenia skutków awarii, co pozwala uzyskać bardzo niskie prawdopodobieństwo uszkodzenia rdzenia przy jednoczesnym zminimalizowaniu przypadków zalania obudowy, podniesienia ciśnienia i rozgrzania. System "defense-in-depth" jest integralną częścią projektu reaktora AP1000® i obejmuje wiele indywidualnych cech elektrowni, takich jak dobór odpowiednich materiałów, zapewnienie najwyższych standardów jakości podczas projektowania i budowy, zespół dobrze wyszkolonych operatorów oraz zaawansowany system sterowania i konstrukcję elektrowni, które zapewniają bardzo wysokie parametry bezpieczeństwa.

Reaktor AP1000® został zaprojektowany z uwzględnieniem światowych standardów bezpieczeństwa, co doprowadziło do skonstruowania pasywnego systemu bezpieczeństwa. Pasywne systemy bezpieczeństwa elektrowni AP1000® nie wymagają żadnych działań operatora j. Systemy te wykorzystują wyłącznie siły przyrody, takie jak grawitacja, naturalna cyrkulacja i sprężony gaz, aby spełnić swoją funkcję zapewniania bezpieczeństwa. Tym samym do zabezpieczenia reaktora nie są stosowane żadne pompy, wentylatory, silniki, agregaty chłodnicze ani inne aktywne maszyny, z wyjątkiem kilku prostych zaworów, które automatycznie uruchamiają pasywne systemy bezpieczeństwa. Dodatkowo większość wyposażenia bezpieczeństwa może być obecnie umieszczona w obrębie obudowy, co skutkuje mniejszą liczbą przebić obudowy i zwiększonym bezpieczeństwem.

W wyniku zastosowania systemu opartego na bezpieczeństwie biernym, jedną z mocnych stron konstrukcji reaktora AP1000® jest przeprowadzanie wszystkich analiz bezpieczeństwa (w tym wszystkie zdarzenia stanu II, III i IV, aż do postulowanego pęknięcia podwójnej gilotyny w rurociągach systemu chłodzenia reaktora włącznie) przy założeniu jednoczesnej całkowitej utraty zasilania prądem elektrycznym poza elektrownią i w elektrowni (określanej również jako blackout stacji). Takie rozwiązanie technologiczne jest ewenementem wśród reaktorów PWR na świecie.

Systemy pasywne związane z bezpieczeństwem są zaprojektowane tak, aby mogły działać przez co najmniej 72 godziny bez zasilania prądem przemiennym. Taki design został wprowadzony do projektu reaktora AP1000®, aby nie tylko doprowadzić elektrownię do stanu kontrolowanego po zaniku napięcia w stacji, ale także automatycznie uruchomić i bez udziału operatora doprowadzić i utrzymać elektrownię w stanie bezpiecznego wyłączenia przez co najmniej 72 godziny. Elektrownia AP1000® zapewnia możliwość łagodzenia skutków awarii w elektrowni przez czas nieokreślony.

Elektrownia AP1000® jest wyjątkowa pod względem reakcji na całkowite wyłączenie stacji. Taka sytuacja jest traktowana jako podstawowe zdarzenie projektowe dla łagodzenia skutków tzw. stanów nietypowych i stanowi podstawę licencjonowania. Takie podejście systemowe leży u podstaw odporności reaktora AP1000® na ekstremalne zdarzenia zewnętrzne, (podobne do tych w elektrowni Fukushima). Pasywna elektrownia AP1000® została zaprojektowana w taki sposób, aby wyeliminować niepotrzebne zależności, tworząc konstrukcję bezpieczniejszą i bardziej niezależną od funkcji pomocniczych.

Projekt elektrowni AP1000® jest wynikiem filozofii technologicznej i procesu projektowego, w którym położono nacisk na bezpieczeństwo i prostotę. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu pasywnych systemów bezpieczeństwa, które nie są zależne od zasilania prądem przemiennym, modularyzacji oraz wykorzystaniu sprawdzonych komponentów. Dzięki temu Westinghouse może dostarczać światu bezpieczne i niezawodne źródło energii.