Bezpieczeństwo energetyczne, stabilność i zmniejszenie wpływu na środowisko to główne cele trwającej w Polsce transformacji energetycznej. W obliczu stale rosnących wyzwań klimatycznych, zarówno kraje, jak i przywódcy na całym świecie są świadomi potrzeby sprawiedliwej transformacji, która zaspokoi potrzeby energetyczne naszego stale rozwijającego się świata, wspierając przy tym przyszłość opartą na zielonej energii.
Główne cele określone w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) odnoszą się nie tylko do potrzeby przejścia na zrównoważone źródła energii, ale także do zmniejszenia ubóstwa energetycznego, tworzenia nowych gałęzi przemysłu oraz rozwoju dobrze funkcjonującej sieci energetycznej OZE. Oznacza to zminimalizowanie wykorzystania paliwa kopalnego, a wraz z tym transformację regionów węglowych w kraju. To z kolei przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, partnerstwa z lokalnymi dostawcami, które pomoże napędzić wzrost gospodarczy, a nawet powstania nowych kierunków studiów.
W lutym 2021 70% polskiej energii było produkowane z węgla, przy czym PEP 2040 zakłada obniżenie tej ilości o 14% w ciągu zaledwie ośmiu lat, przy jednoczesnym zwiększeniu udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto do co najmniej 23%. Cele te są bardzo ważne i kluczowym będzie posiadanie niezawodnego źródła energii, niezależnego od czynników zewnętrznych.
Nie sposób przewidzieć skomplikowanej przyszłości dostaw energii, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną i wynikające z niej embarga, a także kryzys kosztów utrzymania. Jednak rzuca się w oczy fakt, że w niemal wszystkich scenariuszach udział energii jądrowej w miksie znacząco wzrasta. Dostrzegł to również polski rząd, który w najbliższych latach ma wybrać dostawcę technologii do budowy pierwszej krajowej elektrowni jądrowej.
Energia jądrowa ma do odegrania kluczową rolę w zielonej transformacji. Energia jądrowa może zapewnić stabilny strumień energii niewęglowej, uzupełniający produkcję ze źródeł odnawialnych, a także wypełnić luki w produkcji, gdy w zmiennych źródłach odnawialnych brakuje słońca lub wiatru. Zapewnia to dostawy energii i ogranicza ryzyko zakłóceń poprzez zwiększenie niezawodności sieci elektrycznej, co jest jednym z kluczowych celów PEP 2040. Elektrownie jądrowe podczas pracy praktycznie nie emitują zanieczyszczeń powietrza. Są niezawodne i mogą być wdrażane na dużą skalę oraz mogą bezpośrednio zastąpić elektrownie na paliwa kopalne, które obecnie stanowią większość polskiego miksu energetycznego.
Rozważając zieloną transformację, należy wziąć pod uwagę koszty różnych źródeł energii. Koszty wytwarzania energii elektrycznej są zwykle podawane przy użyciu metryki LCOE (levelized cost of electricity generation), która jest miarą stosunku całkowitych kosztów elektrowni do całkowitej ilości energii elektrycznej, która ma być wytworzona w okresie eksploatacji tej elektrowni. Reaktor AP1000® jest mniejszy od swoich konkurentów, dzięki czemu jest tańszy w budowie i eksploatacji, co obniża całkowite koszty związane z elektrownią, czyniąc Westinghouse najbardziej opłacalną opcją dla energetyki jądrowej.
Budowa i eksploatacja dużej elektrowni jądrowej, takiej jak AP1000®, ma niezwykle pozytywny wpływ na lokalną i regionalną gospodarkę oraz otaczające inwestycję społeczności. Z analizy europejskiego przemysłu jądrowego przeprowadzonej przez firmę Deloitte wynika, że energia jądrowa zapewnia więcej miejsc pracy na jedną TWh wytworzonej energii elektrycznej niż jakiekolwiek inne czyste źródło energii. Według raportu przemysł jądrowy zapewnia już ponad 1,1 mln miejsc pracy w Unii Europejskiej, a w najbliższych latach planowane jest uruchomienie kolejnych elektrowni. Na każde zainwestowane 1 euro przemysł jądrowy generuje pośredni wkład w PKB w wysokości 4 euro, a każde bezpośrednie miejsce pracy przekłada się na dodatkowe 3,2 pośrednie miejsca pracy. Ponadto, Westinghouse dba o to, aby znaczna część zakontraktowanych firm i dostawców miała siedzibę w kraju, w którym budowana jest elektrownia, aby zapewnić maksymalny wpływ inwestycji na lokalną gospodarkę.