Blok nr 3 elektrowni jądrowej Vogtle osiągnął stan krytyczny. Wielki sukces Westinghouse, Southern Nuclear, Georgia Power i pozostałych partnerów

Reaktor Westinghouse AP1000® wyznacza nową erę rozwoju energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych

Cranberry Township, USA – 6 marca 2023 r. – Westinghouse Electric Company wraz z Southern Nuclear, Georgia Power i innymi partnerami projektu potwierdza, że trzeci blok elektrowni jądrowej Vogtle osiągnął stan krytyczny. Jest to kamień milowy projektu – reaktor po raz pierwszy uzyskał samopodtrzymującą się reakcję łańcuchową rozszczepienia jądra atomowego. W elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, powstają dwa pierwsze reaktory AP1000® w USA.

Vogtle3_feb2023_WCK_7002-1

Blok nr 3 elektrowni Vogtle, luty 2023. © Georgia Power Company. Wszystkie prawa zastrzeżone.

– Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dzielić ten niesamowity moment z Southern Nuclear, Georgia Power, współwłaścicielami projektu oraz z całym zespołem w Vogtle – powiedział Patrick Fragman, Prezes i Dyrektor Generalny Westinghouse. – To istotny krok na drodze do zapewnienia mieszkańcom stanu Georgia czystej, niezawodnej i bezpiecznej energii dla przyszłych pokoleń.

Westinghouse będzie nadal ściśle współpracować z zespołem w Vogtle – Southern Nuclear przygotowuje się do kolejnego ważnego etapu, jakim jest synchronizacja bloku z siecią elektryczną, po której nastąpi pełna, komercyjna eksploatacja.

Dwa bloki AP1000® w elektrowni Vogtle, których budowa dobiega końca, to reaktory generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. Są to pierwsze nowe reaktory budowane w USA od trzech dekad.

Cztery reaktory AP1000® biją obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, gdzie cztery kolejne są w budowie, a dwa kolejne są planowane. Polska niedawno wybrała reaktor AP1000® do swojego programu energetyki jądrowej, a na Ukrainie zapowiedziano budowę dziewięciu reaktorów AP1000®. Ponadto technologia ta jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.