Blog Komunikaty Prasowe | Westinghouse

Doceniamy młode talenty, czyli Międzynarodowy Program Stażowy w Westinghouse

Autor: Westinghouse Electric Company | 13 listopada 2023

W Westinghouse wiemy, jak ważne jest dzielenie się wiedzą z utalentowanymi studentami kierunków technicznych z Polski i Czech. Wspieramy rozwój ich potencjału i inspirujemy do budowania bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Programu Praktyk wzięło udział 15 studentów z Polski (dział inżynierii i łańcucha dostaw) oraz 5 studentów z Republiki Czeskiej (dział inżynierii). Praktyki odbyły się w dwóch centrach inżynieryjnych Westinghouse w Stanach Zjednoczonych: Cranberry Woods Headquarters w Cranberry Township w Pensylwanii i Rock Hill w Południowej Karolinie.

Stażyści oglądają reaktor Breazeale na Uniwersytecie Penn State.

– Jesteśmy szczęśliwi, mogąc gościć tak uzdolnionych studentów jako część naszego zespołu Westinghouse. Chętnie dzielimy się z nimi naszą wiedzą i doświadczeniami oraz dajemy im szansę zdobycia umiejętności, które będą mogli wykorzystać w swoich krajach– powiedział David Durham, prezes Westinghouse ds. systemów energetycznych Energy Systems. – Cenimy sobie świeże spojrzenie stażystów, oraz ich wsparcie w kształtowaniu naszego jądrowego dziedzictwa. To dla nas zaszczyt, że możemy być dla nich mentorami.

Doświadczenia ze stażu: odkrywanie i zaangażowanie

Podczas pobytu w Westinghouse studenci brali udział w różnych projektach, zdobywając cenną wiedzę i doświadczenia, które mogą mieć duże znaczenie w ich dalszym rozwoju zawodowym.

Uczestnicy programu mieli także okazję odwiedzić wiele obiektów ważnych dla amerykańskiego przemysłu jądrowego, takich jak reaktor Breazeale na Uniwersytecie Penn State w State College (Pensylwania), będący najdłużej działającym reaktorem badawczym w kraju; zakład produkcyjny, projektowy i testowy do instrumentacji i kontroli (I&C) Westinghouse w Warrendale (Pensylwania) oraz Elektrownię Jądrową Beaver Valley należącą do Energy Harbor w Shippingport (Pensylwania). Każdy z nich mógł także z bliska przyjrzeć się pracy symulatora sali kontrolnej reaktora AP1000® w siedzibie głównej Westinghouse.

– Praca w Westinghouse Electric Company dostarczyła mi bezcennych spostrzeżeń dotyczących praktycznego zastosowania moich studiów. Ten staż to także ważny etap w procesie zdobywania kompetencji inżyniera jądrowego. Jestem niewiarygodnie wdzięczna za to doświadczenie – powiedziała Lucie Titzova, studentka Nauk Jądrowych i Inżynierii Fizycznej Politechniki Czeskiej w Pradze.

– Myślę, że największą korzyścią tego stażu było zrozumienie, jak wiedza zdobyta na uniwersytecie może być zastosowana do bardzo konkretnego problemu, w tym przypadku do projektowania elektrowni jądrowej. Zrozumiałem, jak rzeczy, których się dotychczas nauczyłem, zwłaszcza programowanie, umożliwiają mi wykonanie powierzonych zadań i przedstawienie interesujących rozwiązań – powiedział Stefan Horodenski, student Fizyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Podczas wizyty w USA studenci mieli także wyjątkową okazję poznać kierownictwo Westinghouse. Nieformalne interakcje podczas rozmów przy kawie lub kolacji sprzyjały dyskusjom m.in. z Lucą Orianim, globalnym dyrektorem ds. usług inżynieryjnych w Westinghouse, czy Pavanem Pattadą, wiceprezesem ds. globalnych usług operacyjnych w Westinghouse. Stażyści spotkali się również z Davidem Durhamem i ekspertami ds. technologii, którzy pracowali przy projekcie Vogtle AP1000® w stanie Georgia.

– Udział w programie stażowym Westinghouse umożliwił mi zdobycie cennej wiedzy na temat reaktorów jądrowych i całej branży. Bardzo podobało mi się także środowisko pracy, w którym pracowałem z wieloma osobami, które były bardzo pomocne i zawsze otwarte na pytania. Jestem wdzięczny za tę okazję – powiedział Maciej Dyduch, student Inżynierii Energetycznej na Politechnice Warszawskiej.

Poza rozwojem zawodowym studenci mieli także okazję poczuć ducha pracy zespołowej, między innymi uczestnicząc w wydarzeniach sportowych, takich jak mecz baseballowy Chicago Cubs – Pittsburgh Pirates.

Stażyści podczas kolacji z kierownictwem działu inżynierii w Cranberry Township w Pensylwanii.

– Mój czas w Westinghouse był wspaniałym osiągnięciem życiowym. Zdobyłem wiele praktycznego doświadczenia zawodowego, nawiązałem wiele nowych przyjaźni i doświadczyłem ‘Ameryki’ z pierwszej ręki! To było naprawdę wyjątkowe i niezwykłe doświadczenie – powiedział Karol Śliwa, student Inżynierii i Analizy Danych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Z okazji pomyślnego ukończenia stażu w Westinghouse, składamy najlepsze życzenia wszystkim studentkom i studentom, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji projektu. Mamy nadzieję, że przynajmniej część z nich zdecyduje się kontynuować swoją karierę zawodową w Westinghouse, wykorzystując umiejętności i doświadczenia zdobyte podczas pobytu w USA. Wierzymy, że ich zaangażowanie i ciężka praca pozwolą im osiągnąć sukces w karierze zawodowej.

Zdjęcie tytułowe: David Durham ze stażystami z Polski i Czech.