Pozycja energii jądrowej na świecie umacnia się. Obecnie w 15 krajach na świecie buduje się 60 reaktorów jądrowych, a coraz więcej państw na wszystkich kontynentach chce oprzeć swoje dostawy energii na atomie. Wynika to z faktu, że dzięki obniżeniu emisji dwutlenku węgla energia jądrowa stała się ważnym elementem zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Energia jądrowa przyczynia się także do i poprawy jakości życia ludzi, zapewniając dostęp do czystej, niezawodnej i niedrogiej energii, a także łagodząc negatywne skutki zmian klimatu. Technologia atomowa stanowi istotny element światowego bilansu energetycznego i oczekuje się, że w nadchodzących dekadach jej udział będzie wzrastał.
Westinghouse działa w sektorze energetycznym od ponad stu trzydziestu lat, a jej technologia stanowi podstawę dla około 50% elektrowni jądrowych na świecie. Obecnie Westinghouse jest obecny w 19 krajach i zatrudnia łącznie około 9000 pracowników. Firma ma długą historię udokumentowanych sukcesów w dziedzinie energii i innowacji nuklearnych, na którą składają się: komercjalizacja prądu zmiennego, wprowadzenie pierwszego podwodnego reaktora jądrowego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych na okręcie USS Nautilus, a także obecnie opracowanie technologiczne elektrowni AP1000® - pierwszego na świecie reaktor aGeneracji III+.
Technologia Westinghouse jest podstawą ponad połowy działających elektrowni jądrowych w Europie, w tym w Belgii, Finlandii, Francji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Firma zatrudnia ponad 3000 wysoko wykwalifikowanych i wyszkolonych pracowników w całym regionie oraz prowadzi dwa duże zakłady produkcji paliwa w Wielkiej Brytanii i Szwecji.
Obecnie Westinghouse jest zdecydowany dalej wspierać projekty jądrowe w Europie, które mogą pomóc Unii Europejskiej w osiągnięciu zrównoważonej i niskoemisyjnej przyszłości, jednocześnie zapewniając ludziom niezawodną i niedrogą energię elektryczną.
Westinghouse zamierza współpracować przy instalacji i utrzymaniu elektrowni jądrowych AP1000® w Europie Środkowej i Wschodniej. Umowa międzyrządowa podpisana przez administrację amerykańską określa działania rządu USA, który dysponuje wieloma instrumentami finansowymi w celu wsparcia Polski oraz innych projektów jądrowych: w Czechach, Słowenii i na Ukrainie. Firma Westinghouse Electric Company LLC podpisała już w Polsce i Czechach szereg porozumień z potencjalnymi dostawcami w zakresie budowy elektrowni jądrowych w tych krajach. Jako uczestnik przetargów na budowę nowych elektrowni jądrowych w Polsce i Czechach, Westinghouse tworzy podstawy dla dobrze działającegoprojektu, który z pewnością przyniesie korzyści wielu aspektom gospodarki tych krajów.
Ponadto, Polska stała się siedzibą Globalnego Centrum Usług Wspólnych Westinghouse, co dowodzi zaangażowania firmy w tym regionie. Westinghouse otworzył już biuro w Warszawie, a w styczniu uruchomił program stażowy dla studentów kierunków technicznych. Firma zauważa, że poza energią jądrową, najbardziej niewyczerpanym źródłem potencjału są wspólne talenty ludzi pracujących w Westinghouse, dlatego poświęca wiele uwagi szkoleniu przyszłych specjalistów w tej dziedzinie.
Westinghouse ma potencjał, innowacyjność i doświadczenie, aby współpracować ze wszystkimi krajami w zakresie potrzeb energii jądrowej w każdym aspekcie cyklu życia elektrowni jądrowej - od budowy nowych obiektów, poprzez eksploatację, tankowanie, konserwację i modernizację elektrowni jądrowych, aż po ostateczne zakończenie procesu dezaktywacji i dekontaminacji. Potwierdza to unikalny model biznesowy Westinghouse, który angażuje lokalne firmy w fazę konstrukcyjną, działając jednocześnie w środowisku regulacyjnym właściwym dla danego kraju.