Premier Mateusz Morawiecki towarzyszy przedstawicielom Westinghouse, Bechtel i Polskich Elektrowni Jądrowych podpisującym umowę
Warszawa, 27 września 2023 r. – Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel oraz Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały dzisiaj umowę na usługi inżynieryjne związane z zaprojektowaniem (ang. Engineering Service Contract) pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej we wskazanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Ceremonię podpisania umowy zaszczycili swoją obecnością Premier Polski Mateusz Morawiecki, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska oraz Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.
Zakres umowy obejmuje sfinalizowanie projektu dla konkretnej lokalizacji dla trzech reaktorów Westinghouse AP1000® –najnowocześniejszej i najbardziej zaawansowanej technologii reaktorów generacji III+ spośród dostępnych na rynku. Umowa obejmuje również wykonanie projektu wyspy turbinowej oraz towarzyszących jej instalacji i urządzeń pomocniczych; oraz wsparcie dla PEJ w przygotowaniu dokumentacji dotyczących wniosków licencyjnych, programów szkoleniowych oraz procedur eksploatacyjnych. Prace określone w 18-miesięcznym kontrakcie rozpoczną się niezwłocznie.
Prezes Westinghouse Patrick Fragman podczas przemówienia po ceremonii podpisania umowy.
– Tydzień temu liderzy amerykańskiego sektora cywilnej energetyki jądrowej – Westinghouse i Bechtel – zawiązały konsorcjum na potrzeby zaprojektowania i budowy pierwszej elektrowni jądrowej w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dwa dni później, Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji na Pomorzu. Dziś jesteśmy świadkami podpisania kontraktu na jej zaprojektowanie. Konsekwentne, planowe wypełnianie założonych harmonogramów ale i zakres zawieranej dziś umowy są świadectwem naszej determinacji by pierwszą w Polsce elektrownię jądrową zbudować w zakładanym terminie, w budżecie, z optymalnym wykorzystaniem polskiego przemysłu. Westinghouse i Bechtel kończą siostrzaną inwestycję w amerykańskiej elektrowni Vogtle, w stanie Georgia. Ich wspólnie zdobyte doświadczenie, wnioski wyciągnięte z realizowanej w Vogtle inwestycji, wdrożone na tej podstawie optymalizacje oraz najbardziej zaawansowany na świecie know-how technologiczno-inżynierski Westinghouse i Bechtel angażujemy teraz na potrzeby fundamentalnej przebudowy polskiego miksu energetycznego, silnego impulsu wzmacniającego polską gospodarkę oraz kształcenia polskich techników i inżynierów. Ustanowienie w Polsce kultury nuklearnej to nowe szanse dla całego kraju, chcemy wprowadzać najlepsze wzorce – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
– To jeden z najważniejszych kroków, które do tej pory podjęliśmy w amerykańsko-polskiej cywilnej współpracy nuklearnej. Gratuluję polskiemu rządowi i firmom zaangażowanym w ten projekt, zarówno ich wysiłków jak i zaangażowania, które doprowadziły nas do tego ważnego punktu. To nie tylko przedsięwzięcie komercyjne – mamy nadzieję wspierać Polskę w osiągnięciu pozycji lidera we wdrażaniu cywilnych technologii nuklearnych. Bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe, a bezpieczeństwo Ameryki jest współzależne od bezpieczeństwa Polski – powiedział Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.
– Departament Energii Stanów Zjednoczonych od dawna z niecierpliwością oczekiwał na dzień, w którym osiągniemy największy kamień milowy w historii współpracy amerykańsko-polskiej w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, nad którą prace trwały od lat. Współpraca ta będzie trwać wiele dziesięcioleci i jest kamieniem węgielnym naszego trwałego partnerstwa strategicznego i handlowego. Polska wdroży najbardziej zaawansowaną i sprawdzoną technologię nuklearną która jest obecnie dostępna, i która zapewni czystą, bezpieczną i niezawodną energię oraz stworzy dziesiątki tysięcy stabilnych i zrównoważonych miejsc pracy w branży energetycznej dla wielu pokoleń. Ten wizjonerski projekt jeszcze bardziej ugruntuje pozycję Polski jako głównego ośrodka zaawansowanych rozwiązań zeroenergetycznych netto, które będą chronić naszych obywateli przed zmianami klimatycznymi, zapewniając jednocześnie niezależność energetyczną – powiedział Zastępca Sekretarza ds. Międzynarodowych w Departamencie Energii Andrew Light.
– Wchodzimy w moment przełomowy nie tylko naszej inwestycji, ale także całego procesu transformacji energetycznej w Polsce. Dzisiejsze wydarzenie kończy etap planowania projektu jądrowego i rozpoczyna fazę wykonawczą związaną z prowadzeniem w nim właściwych prac inżynieryjnych. W wyniku podpisanej umowy w około 1,5 roku powstanie projekt pierwszej elektrowni jądrowej, która zostanie wybudowana na Pomorzu. Ta chwila to zwieńczenie bardzo intensywnej pracy wielu osób z administracji rządowej Polski i USA a także pracowników spółek PEJ, Westinghouse i Bechtel, za którą bardzo wszystkim dziękuję – powiedział Prezes Zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe Mateusz Berger.
– To przełomowy moment dla Polski, dla naszych partnerów oraz dla Westinghouse – powiedział Prezes Westinghouse Patrick Fragman. – Szeroki zakres prac, które wykonamy w Polsce, tworząc fundament programu energetyki jądrowej, będzie wzorem dla innych krajów dążących do dekarbonizacji i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie bezpiecznej i niezawodnej energii jądrowej. Polska zasługuje na wyróżnienie za wskazywanie drogi postępowania innym.
– Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce to historyczny projekt, kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i realizacji celów transformacji energetycznej – powiedział Prezes i Dyrektor Operacyjny Bechtel Craig Albert. – Cieszymy się, że możemy wnieść do tego projektu siedemdziesiąt lat zdobytego na całym świecie doświadczenia Bechtel w zakresie energetyki jądrowej. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z PEJ, Westinghouse oraz tysiącami lokalnych polskich pracowników budowlano-montażowych oraz dostawców, którzy wspólnie przyczynią się do sukcesu tego projektu.
Przewiduje się, że pierwszy reaktor jądrowy AP1000® w Polsce rozpocznie komercyjną eksploatację w 2033 roku.
Reaktor AP1000 jest jedynym sprawdzonym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjedonoczonych w elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, jeden z bloków AP1000 został już podłączony do sieci i produkuje energię na potrzeby systemu energetycznego, podczas gdy drugi blok niedawno zakończył wstępne ładowanie paliwa, a jego komercyjna eksploatacja jest planowana jeszcze w tym roku lub na początku 2024 roku. Cztery bloki AP1000 osiągają obecnie rekordowe wskaźniki w zakresie dyspozycyjności i wydajności operacyjnej w Chinach, podczas gdy kolejne sześć jest w trakcie budowy. Technologia AP1000 została na początku tego roku wybrana przez Bułgarię do swojego nowego programu jądrowego i jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowo–Wschodniej, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.
Od lewej: Prezes globalnej jednostki biznesowej Bechtel Nuclear, Security & Environmental Josh Howanitz, Prezes Westinghouse Patrick Fragman, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Premier Polski Mateusz Morawiecki, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, Zastępca Sekretarza ds. Międzynarodowych w Departamencie Energii Andrew Light, Prezes Polskich Elektrowni Jądrowych Mateusz Berger.