Energetyka jądrowa stymuluje rozwój gospodarczy oraz rynek pracy
Energetyka jądrowa sprzyja rozwojowi gospodarczemu, tworzeniu krótko- i długoterminowych miejsc pracy oraz wpływa na rozwój infrastruktury towarzyszącej (drogi krajowe i lokalne, kolej, sieci elektroenergetyczne, kanalizacja itd.). Sektor ten oferuje możliwości zatrudnienia dla wysoko wykwalifikowanego personelu w wielu dziedzinach, zapewnia również trwałe zatrudnienie w powiązanych sektorach przemysłu, handlu i usługach, zwłaszcza na poziomie lokalnym. Reaktory najnowszej generacji (III+) zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pracować przez co najmniej 60-80 lat, gwarantując bezpieczne dostawy prądu oraz zatrudnienie dla kilku pokoleń. Przykłady krajów, w których elektrownie jądrowe działają od wielu lat pokazują, że energetyka jądrowa stwarza zupełnie nowe możliwości zawodowe. Cywilny przemysł jądrowy zapewnia prawie pół miliona miejsc pracy w USA i około 1,3 miliona miejsc pracy w UE – zarówno w krajach, w których znajdują się działające reaktory jądrowe, jak i w krajach, w których ich jeszcze nie ma.
Energetyka jądrowa tworzy więcej miejsc pracy niż jakikolwiek inne źródło energii. Elektrownia jądrowa średniej mocy (reaktor 1 GWe) potrzebuje około 500-800 stałych pracowników do regularnej obsługi i konserwacji. Zamieszczona poniżej mapa Europy FORATOM pokazuje liczbę miejsc pracy oferowanych bezpośrednio przez elektrownie jądrowe, a także pośrednie miejsca pracy wynikające z działań wspierających przemysł jądrowy.
Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach, w której pracują cztery bloki jądrowe, jest największym pracodawcą w regionie. Na terenie obiektu pracuje trzy tysiące pracowników Grupy ČEZ. Według FORATOM, sektor energetyki jądrowej w Republice Czeskiej zapewnia zatrudnienie łącznie dla ponad 29 000 osób.
Elektrownia jądrowa Krško w Słowenii zatrudnia obecnie 630 osób o różnych kwalifikacjach, od menedżerów po osoby sprzątające. Do tych bezpośrednich miejsc pracy należy dodać pracowników łańcucha dostaw (podwykonawcy, dostawcy części i usług), który liczy 2000 osób. Ponadto w innych powiązanych z funkcjonowaniem elektrowni jądrowych branżach istnieje około 3500 pośrednich miejsc pracy, co daje łącznie ponad 5000 miejsc pracy.
Wytwarzanie energii jądrowej jest technologią kapitałochłonną, co oznacza, że duża część kosztów projektu i zatrudnienia jest ponoszona na etapie projektowania i budowy elektrowni, który zwykle trwa około 10 lat. Doświadczenie zdobyte podczas budowy elektrowni jądrowych pokazuje, że do budowy jednego bloku jądrowego potrzeba od 3000 do 4000 pracowników budowlanych i montażowych o różnych kompetencjach i doświadczeniu. Energetyka jądrowa jest bodźcem stymulującym rozwój ekonomiczny wielu branż.
Przy budowie dwóch nowych reaktorów AP1000® w elektrowni jądrowej Vogtle (USA) zaangażowanych było ponad 9000 pracowników, a 800 osób uzyskało stałe zatrudnienie. Blok nr 3 elektrowni Vogtle niedawno został przyłączony do sieci i rozpoczął produkcję energii, a w bloku nr 4 trwają ostatnie testy.
Grupa ČEZ, właściciel istniejącej elektrowni jądrowej Dukovany w Czechach, w ciągu najbliższych dziesięciu lat zatrudni około 2600 nowych osób do obsługi istniejących elektrowni jądrowych oraz do zespołów przygotowujących budowę nowego bloku lub małych reaktorów modułowych.
W Polsce, gdzie Westinghouse został niedawno wybrany do realizacji pierwszego programu energetyki jądrowej w kraju, sektor jądrowy już zatrudnia około 1100 osób, a źródła rządowe wskazują, że budowa trzech reaktorów jądrowych AP1000® stworzy 20 000 dobrze płatnych miejsc pracy. Drugi blok elektrowni jądrowej Krško w Słowenii zapewni 3000 miejsc pracy na etapie budowy i łącznie 5000 miejsc pracy w trakcie eksploatacji (pracownicy + dostawcy).
Nie tylko inżynierowie jądrowi
Energetyka jądrowa tworzy stabilne, dobrze płatne miejsca pracy dla osób z różnym doświadczeniem i o różnych umiejętnościach. Elektrownie jądrowe zapewniają zatrudnienie także lokalnej społeczności, oferując pracę osobom wykształconym na uniwersytetach, w szkołach wyższych, technikach i szkołach zawodowych. A jakie są najbardziej potrzebne i poszukiwane profile zawodowe w elektrowni jądrowej? W pierwszej fazie budowy niezbędni są wykwalifikowani pracownicy (stolarze, elektrycy, operatorzy ciężkiego sprzętu, murarze, monterzy rurociągów, blacharze, spawacze, mechanicy, kierownicy budowy). Elektrownia jądrowa potrzebuje inżynierów z wielu dyscyplin (chemików, inżynierów chemików, specjalistów ds. ochrony radiacyjnej, operatorów reaktorów, inżynierów jądrowych, specjalistów ds. bezpieczeństwa i wpływu na środowisko, inżynierów budownictwa, inżynierów mechaników, inżynierów elektryków, inżynierów IT), a także przedstawicieli innych profesji, takich jak specjaliści IT, specjaliści z dziedziny łączności, prawnicy, finansiści, nauczyciele czy pracownicy ochrony.
Niektóre zadania realizowane w elektrowni jądrowej, w szczególności te wykonywane przez operatorów sterowni, wymagają posiadania specjalnych zezwoleń lub licencji i podlegają dodatkowemu szkoleniu przygotowującemu do wykonywania tej skomplikowanej i wymagającej pracy.
Firmy z branży jądrowej inwestują w szkolenia i edukację specjalistów
Przemysł jądrowy opracowuje międzynarodowe programy szkoleniowe i edukacyjne, mające na celu wykształcenie pracowników o określonych umiejętnościach i rekrutację nowych specjalistów do branży, rozwiązując w ten sposób potencjalne niedobory specjalistów w krajach planujących budowę elektrowni jądrowych.
Niezwykle ważny dla Westinghouse Electric Company jest proces mający kluczowe znaczenie dla zapewnienia nam wszystkim czystej przyszłości energetycznej – rozwój kolejnego pokolenia pracowników branży jądrowej. W tym celu organizujemy i wspieramy międzynarodowy program staży dla studentów z krajów, które realizują programy rozwoju energetyki jądrowej lub udoskonalają istniejące projekty z wykorzystaniem naszego reaktora AP1000®, najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej Gen III+ spośród obecnie dostępnych na rynku.
W tym roku Westinghouse przyjmie do programu 24 studentów: 15 z Polski (będą pracować w dziale inżynierii i łańcucha dostaw Westinghouse), 5 z Czech i 4 z Ukrainy (wszyscy będą pracować w dziale inżynierii). Staże odbedą w naszych dwóch centrach inżynieryjnych w Stanach Zjednoczonych – w Pensylwanii i Karolinie Południowej. W obu tych stanach Westinghouse współpracuje z najlepszymi uniwersytetami technicznymi.
Przemysł jądrowy oferuje stabilne miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników
Energetyka jądrowa to przemysł zaawansowany technologicznie , który oferuje zatrudnienie wymagające wysokich kwalifikacji oraz bezpieczeństwo zatrudnienia w perspektywie długoterminowej. Wynagrodzenia pracowników elektrowni jądrowych są średnio o 50% wyższe od pensji pracowników innych typów elektrowni. Zazwyczaj większość kadry pracowniczej pochodzi z rejonu znajdującego sie w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni, co zapewnia trwałe zatrudnienie i przyczynia się do rozwoju lokalnego rynku pracy.