Nowatorska technologia i specjalistyczna wiedza wyznaczają standardy w branży
Uruchomienie pierwszych na świecie bloków reaktora AP1000® w elektrowniach Sanmen i Haiyang w Chinach było wydarzeniem przełomowym – potwierdziło, że nasze rozwiązania w zakresie oprzyrządowania i sterowania zapewniają najwyższy komfort pracy w przedsiębiorstwach energetycznych, które na pierwszym miejscu stawiają niezawodność swoich systemów. A jak ten sukces przekłada się na działanie elektrowni na całym świecie?
Wyzwanie
Z uwagi na coraz bardziej zaawansowany wiek i poziom eksploatacji swoich systemów, firma Florida Power & Light podjęła decyzję o konieczności modernizacji systemu prętów regulacyjnych w elektrowni St. Lucie w USA. Pełna modernizacja systemu może być dla zakładu kosztownym przedsięwzięciem, które wydłuża przestoje elektrowni, jeśli nowy system nie działa zgodnie z planem. Zaimplementowanie naszej technologii Cyfrowego Sterowania i Wskaźników Położenia Prętów (RPI) w elektrowniach AP1000, zapewniło prawidłowe działanie rozwiązań Westinghouse od samego początku.
Nasze rozwiązanie
Nasze rozwiązanie cyfrowego systemu sterowania, Advanced Rod Control Hybrid (ARCH), wywodzi się z właściwego Westinghouse podejścia opartego na wykorzystaniu innowacyjnych i zarazem sprawdzonych projektów i wdrożeń. Zostało ono zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić elektrowniom przejście z analogowego na cyfrowe sterowanie prętami poprzez modułowe i skalowalne rozwiązanie typu drop-in, zarówno dla projektów elektrowni Westinghouse jak i Combustion Engineering.
ARCH wykorzystuje funkcje i cechy cyfrowego systemu kontroli prętów Westinghouse, nie ingerując w dotychczasową architekturę okablowania obiektowego i szaf i zapewniając ekonomiczną instalację o niższym ryzyku. Wykorzystanie nowoczesnych komponentów i procesów produkcyjnych rozwiązuje problemy związane ze starzeniem się urządzeń, jednocześnie umożliwiając instalację w ramach standardowych harmonogramów planowych przestojów.
Rezultaty
Pierwsza amerykańska instalacja systemu ARCH została wdrożona w ramach naszej jesiennej kampanii przestojowej w 2019 r., a druga w sezonie wiosennym w 2020 r. Doświadczenie wyniesione z pierwszego wdrożenia pozwoliło naszych zespołom jeszcze bardziej zredukować wpływ modernizacji na harmonogram ruchu elektrowni.
Wnioski: