Polska hubem usług Westinghouse w Europie Środkowo-Wschodniej

13 kwietnia 2022 | Westinghouse Electric Company
Kategorie: Komunikaty Prasowe

WEC jest intensywnie zaangażowany w projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce i konsekwentnie demonstruje swoją determinację w odniesieniu do rozwoju ekosystemu energetyki jądrowej w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to motywowane faktem naszego centralnego położenia geograficznego na kontynencie, ale nie tylko. Dlaczego Polska jest tak istotnym krajem dla Westinghouse i dlaczego to właśnie tutaj powstało Globalne Centrum Usług Westinghouse?

Według danych Deloitte z czerwca 2021, Polska znajduje się w światowej czołówce preferowanych lokalizacji dla centrów usług wspólnych. Powstaje tu nawet kilkadziesiąt tego typu placówek rocznie, co świadczy o dużym potencjale naszego kraju jako kreatora talentów biznesowych w regionie.

Westinghouse zatrudnił już ponad 130 osób w krakowskim centrum usług wspólnych, firma planuje aby do końca roku było to już łącznie 160 osób. Obecnie pracownicy Westinghouse pełnią różne funkcje korporacyjne wspierające działania Westinghouse na całym świecie. W miarę rozwoju biura zatrudniani są także inżynierowie i eksperci ds. innowacji technologicznych. Dodatkowo prezes Westinghouse Polska, Mirosław Kowalik pracuje w biurze firmy w Warszawie.

Polska, jako największy kraj regionu wyróżnia się także najwyższym i stale rosnącym zapotrzebowaniem energetycznym. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w styczniu 2022 r., krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło w Polsce o 5,36 proc. w skali roku., osiągając 174,4 TWh w 2021. Warto odnotować również fakt, że polski miks energetyczny wciąż oparty jest w przeważającej większości na paliwach kopalnych. Choć udział węgla w produkcji energii elektrycznej systematycznie maleje, to wciąż wynosi ok. 70%, co wielokrotnie przewyższa średnią Europejską 14%. Stwarza to doskonałe warunki do rozwoju stabilnego i niezawodnego źródła energii, jakim jest energia jądrowa, w zgodzie z planami polskiego rządu dotyczącymi rozwoju 6-9 gigawatów (GW) mocy jądrowych w nadchodzących dekadach.

W dniu podpisania umów o współpracę z polskimi partnerami w styczniu b.r. Joel Eacker z Westinghouse Electric Company podkreślił w rozmowie z portalem Energetyka24, że jeśli rozmowy WEC w regionie powiodą się, to wkrótce w Europie może więcej projektów jądrowych. To wielki potencjał i jednocześnie szansa dla lokalnych talentów i całego lokalnego łańcucha dostaw na bezprecedensowy rozwój. Westinghouse potwierdza również swoje zaangażowanie w rozwój przyszłych ekspertów energetyki jądrowej w Polsce poprzez stworzenie programu praktyk letnich dla studentów i studentek inżynierii w kraju.