Rozpoczął się załadunek paliwa dla bloku nr 4 elektrowni jądrowej Vogtle w Stanach Zjednoczonych

17 sierpnia 2023 | Westinghouse Electric Company

Osiągnięto kolejny kamień milowy dla drugiego reaktora Westinghouse AP1000® w elektrowni Vogtle

Cranberry Township, PA, 17 sierpnia 2023 – Rozpoczął się załadunek paliwa do nowego reaktora Westinghouse AP1000® w bloku nr 4 elektrowni Vogtle w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia. To ważny dzień dla Southern Nuclear Company, Georgia Power i partnerów projektu. Blok nr 3 elektrowni Vogtle rozpoczął działalność komercyjną 31 lipca.

28565_WEC_Email_Vogtle4_Polish

W maju zakończono gorące testy funkcjonalne bloku nr 4 – szóstego na świecie reaktora AP1000, który zostanie uruchomiony komercyjnie. Uruchomienie ma nastąpić jeszcze w tym roku lub w pierwszym kwartale 2024. Zaawansowane paliwo jądrowe dla bloku nr 4 zostało wyprodukowane w zakładzie produkcji paliwa Westinghouse Columbia w Karolinie Południowej w USA. 

– Elektrownia jądrowa Vogtle jest na dobrej drodze do stania się największym źródłem bezemisyjnej energii w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy bardzo dumni, że nasza zaawansowana, najlepsza w swojej klasie technologia AP1000, to umożliwia – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse.

Elektrownia Vogtle jest wyposażona w cztery reaktory wodne ciśnieniowe Westinghouse, w tym dwa nowe reaktory AP1000. Po uruchomieniu wszystkich bloków będą one generować ponad 4500 megawatów niezawodnej, bezemisyjnej energii elektrycznej, czyniąc Vogtle największym producentem energii w USA. Bloki nr 3 i 4 mogą wygenerować wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić około 500 000 gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Bloki AP1000 w elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, to reaktory wodne ciśnieniowe generacji III+ z w pełni pasywnymi systemami bezpieczeństwa, modułową konstrukcją i najmniejszą na rynku powierzchnią przypadającą na MWe. Cztery bloki AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, a sześć kolejnych reaktorów jest w budowie. Polska niedawno wybrała technologię AP1000 do swojego programu energetyki jądrowej; Ukraina podjęła wiążące zobowiązania dotyczące dziewięciu bloków AP1000, a Bułgaria zbuduje blok AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Technologia ta jest również rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Stanach Zjednoczonych.