Ponad 200 lokalnych liderów biznesu spotkało się na sympozjum dostawców organizowanym przez Westinghouse Electric Company i Bechtel Power Corporation w Warszawie. Wspólne sesje tematyczne i indywidualne spotkania dały przedsiębiorcom możliwość zdobycia szczegółowych informacji na temat funkcjonowania elektrowni Westinghouse AP1000, wymagań w zakresie zaopatrzenia i możliwości planowanego łańcucha dostaw, który ma wesprzeć program polskiej energetyki jądrowej. Na wydarzeniu obecny był Andrzej Sidło, Główny Specjalista Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
“Każdy ukończony blok AP1000 przyniesie kwotę rzędu kilku miliardów dolarów wydanych w Polsce. Potencjał budowy kilku reaktorów oznacza dziesiątki miliardów złotych, tysiące miejsc pracy przed i w trakcie budowy, a także 600 – 800 miejsc pracy przy obsłudze i utrzymaniu elektrowni przez ponad 60-letni okres jej eksploatacji” – mówi Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska. “Jesteśmy gotowi zaangażować się w lokalizację programu polskiej energetyki jądrowej i z przyjemnością podejmiemy współpracę z tak różnorodną grupą utalentowanych dostawców, których dziś poznaliśmy”.
W trakcie wydarzenia przedstawiciele Westinghouse i Bechtel przybliżyli szczegóły FEED (Front-End Engineering and Design) – projektu ogłoszonego w czerwcu 2021 r. – oraz opowiedzieli o funkcjonowaniu obecnie eksploatowanych reaktorów AP1000. Oparty na technologii Westinghouse reaktor AP1000 oferuje najwyższy na rynku poziom bezpieczeństwa, operacyjności i możliwości dostosowania się do wymagań sieciowych. FEED zostanie rozpatrzony w 2022 r. przez polski rząd, co wesprze wybór najlepszego partnera dla programu budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
“Polska podjęła zdecydowane kroki w celu osiągnięcia zerowej emisji netto” – mówi Ahmet Tokpinar, dyrektor operacyjny działu energetyki jądrowej w firmie Bechtel. “Bechtel i Westinghouse mają praktyczne doświadczenie w projektowaniu i budowie reaktorów AP1000, ale do realizacji tego projektu bezdyskusyjnie potrzebny będzie polski łańcuch dostaw. Im szybciej uda nam się zwiększyć świadomość możliwości i potrzeb w tym zakresie, tym lepiej”.
Westinghouse i Bechtel kończą obecnie budowę bloków jądrowych AP1000 w elektrowni Vogtle w stanie Georgia w USA, a pierwszy blok oparty na tej technologii ma rozpocząć komercyjną eksploatację w 2022 roku.