Technologia AP1000® przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce

29 listopada 2022 | Westinghouse Electric Company
Kategorie: Blog, AP1000

Istotnym założeniem zrównoważonej transformacji energetycznej jest zapewnienie czystego powietrza wszystkim obywatelom. Polska od dawna boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza na obszarach o dużej gęstości zaludnienia. W ostatnich latach kwestia ta często wysuwała się na pierwszy plan debaty publicznej. Jako kraj potrzebujemy miksu energetycznego, który zapewni lepszą jakość powietrza. Mogą ją zagwarantować niskoemisyjne źródła energii, takie jak energetyka jądrowa.

Miks energetyczny wpływa na niemal każdy aspekt naszego codziennego życia, dlatego niezmiernie ważne jest, aby odzwierciedlał zmieniające się podejście do czystej energii. Zapewnienie dostaw energii jest jednym z priorytetów polityki rządowej na całym świecie. Wymagania dotyczące redukcji emisji CO2 i ograniczenia zmian klimatycznych stają się coraz wyższe. Technologia AP1000® może zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne oraz pomóc osiągnąć długoterminowe cele z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i zerowej emisji.

Polska przez wiele lat była w wysokim stopniu zależna od paliw kopalnych i energii elektrycznej produkowanej z węgla. Według danych Polskich Sieci Energetycznych z października 2022 r. ich udział w miksie energetycznym Polski stanowił ok. 79%. Takie uzależnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju od paliw kopalnych miało katastrofalny wpływ na jakość powietrza. Europejska Agencja Środowiska ustaliła, że zanieczyszczenie powietrza spowodowało w Polsce w 2018 r. prawie 50 tys. przedwczesnych zgonów. Większość z nich - 46 300 - była spowodowana przez PM2,5*. W całej UE PM2,5 spowodował przedwczesne zgony 379 000 osób, co oznacza, że co ósma osoba była Polakiem.

W ostatnich latach pojawiły się zarówno inicjatywy obywatelskie, jak i programy rządowe mające na celu zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. Aby chronić obywateli, potrzebna jest systemowa zmiana w miksie energetycznym. Energia jądrowa może być tą zmianą. Jako źródło energii jest ona niezależna od niestabilnego importu surowców, co zapewnia bezpieczeństwo dostaw energii. Polska, a także Europa, potrzebują niezawodnych źródeł czystej energii, minimalizujących negatywny wpływ na środowisko i przyczyniających się do realizacji celów klimatycznych. Elektrownia jądrowa wykorzystująca technologię AP1000® może zapewnić bezpieczne i bezemisyjne dostawy energii elektrycznej do naszych domów.

W rozważaniach na temat zielonej transformacji należy wziąć pod uwagę koszty różnych źródeł energii. Koszt wytwarzania energii elektrycznej podaje się zwykle za pomocą metryki LCOE (levelized cost of electricity generation), która jest miarą stosunku całkowitego kosztu elektrowni do całkowitej ilości energii elektrycznej, która ma być wytworzona w okresie eksploatacji tej elektrowni. Reaktor AP1000® ma mniejszą powierzchnię niż jego konkurenci, dzięki czemu koszty jego budowy i eksploatacji są niższe, co zmniejsza koszty całkowite związane z elektrownią. To czyni technologię Westinghouse najbardziej opłacalną opcją dla energetyki jądrowej.

Przeprowadzone w 2019 r. badanie Międzynarodowej Agencji Energetycznej wykazało, że w ciągu ostatnich 50 lat dzięki energii jądrowej uniknięto na świecie emisji ponad 60 gigaton CO2. Jak podaje artykuł naukowców NASA zatytułowany "Węgiel i gaz są znacznie bardziej szkodliwe niż energia jądrowa", zapobiegło to śmierci około 2 milionów ludzi, którzy w przeciwnym razie mogliby umrzeć z powodu zanieczyszczenia powietrza. Energia jądrowa od dziesięcioleci jest stałym źródłem energii elektrycznej cechującym się niskim poziomem zanieczyszczenia powietrza i niską emisją dwutlenku węgla. Wykorzystanie jej sprawdzonych możliwości może pomóc krajom w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

*PM2,5 - czyli drobne cząstki o średnicy poniżej 2,5 μm. Składają się głównie z sadzy i innych produktów powstałych w procesie spalania. Stanowią duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Ze względu na mały rozmiar cząstek mogą przenikać do najgłębszych części układu oddechowego, do pęcherzyków płucnych i do krwiobiegu. (źródło: https://powietrze.uni.wroc.pl/base/t/pyl-zawieszony)