Technologia Westinghouse AP1000 gotowa dla Polski

Kategorie: Komunikaty Prasowe

Sprawdzona, rekordowa wydajność

Warszawa, 29 marca 2021: Firma Westinghouse Electric Company ogłosiła, że elektrownia AP1000 w Chinach ustanowiła nowy rekord wydajności. Elektrownia wykorzystuje tę samą technologię, która ma pomóc Polsce we wdrażaniu założeń bezpieczeństwa energetycznego i realizacji celów polityki energetycznej do 2040 roku.

– Elektrownie jądrowe Westinghouse AP1000 nie tylko gwarantują najwyższy dostępny na rynku poziom bezpieczeństwa i funkcjonalności. Biją też rekordy pod względem łatwości procesu oraz czasu trwania rozruchu i przestojów związanych z uzupełnianiem paliwa. W Chinach wyróżniają się wysokimi współczynnikami wydajności – powiedział David Durham, prezes Energy Systems and Environmental Services, Westinghouse. – Nasza technologia jest podstawą dla około połowy działających elektrowni jądrowych na świecie. Chcemy wprowadzić tę wiodącą i bezemisyjną technologię do Polski, aby mogła przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju – dodał David Durham.

Westinghouse ma za sobą długą historię sukcesów w dziedzinie energetyki i innowacji jądrowych, takich jak: wykorzystanie komercyjne prądu zmiennego (koniec XIX wieku), wprowadzenie pierwszego podwodnego reaktora jądrowego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w jednostce USS Nautilus, a obecnie zaawansowanych elektrowni jądrowych AP1000 zbudowanych z wykorzystaniem technologii jądrowej generacji III+.

Cztery bloki AP1000 – dwa w Sanmen w prowincji Zhejiang i dwa kolejne w Haiyang w prowincji Shandong w Chinach – zostały oddane do użytku w 2018 roku i są obecnie w stałej komercyjnej eksploatacji. W obu lokalizacjach bloki AP1000 zapewniają doskonałą wydajność jako elektrownie podstawowe. Zaawansowany system kontroli umożliwia im codzienne zarządzanie mocą, niezbędne do sprostania współczesnym wyzwaniom związanym ze stabilnością sieci. Od początkowego załadunku paliwa aż po ukończenie pierwszego cyklu pracy i pierwszych przestojów związanych z uzupełnianiem paliwa, technologia ta posiada najlepszą w swojej klasie wydajność.

Westinghouse chce wziąć udział w przygotowaniu raportu projektowego, który powstanie w celu wsparcia analizy wykonalności planów skonstruowania do 2043 roku od 6 do 9 GW zainstalowanej mocy jądrowej z wykorzystaniem reaktorów wodnych ciśnieniowych generacji III+ w dwóch lokalizacjach w Polsce. Mają one zastąpić przestarzałe moce elektrowni węglowych.