Warszawa, 16 marca 2021: Westinghouse Electric Company ogłosił zamiar zainwestowania w technologie jądrowe w Polsce. Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse, spotkał się w tej sprawie w Warszawie z Piotrem Naimskim, sekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Spotkanie jest rezultatem umowy o współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej w Polsce, zawartej między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych. Umowa przewiduje transfer amerykańskiej technologii na rzecz Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz opracowanie kompleksowego programu inwestycyjnego z udziałem amerykańskich podmiotów.
– Chcielibyśmy wyrazić nasze uznanie wobec wizji polskiego rządu w zakresie rozwiązywania problemów związanych z emisją dwutlenku węgla, zanieczyszczeniem powietrza i rosnącym zapotrzebowaniem na bezpieczne dostawy energii. Westinghouse ma za sobą długą historię innowacji w dziedzinie energetyki jądrowej, Jesteśmy dobrze przygotowani do współpracy z Polską: aby odpowiedzieć na krajowe potrzeby, tworzyć nowe miejsca pracy i zabezpieczyć przyszłość energetyczną kraju – powiedział Patrick Fragman, dyrektor generalny Westinghouse.
Zgodnie z przyjętą niedawno Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. (PEP2040), polski rząd chce do 2043 r. zbudować od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej z wykorzystaniem reaktorów wodnych ciśnieniowych generacji III lub III+, by zastąpić przestarzałe moce węglowe.
Elektrownie jądrowe Westinghouse AP1000 wyróżniają się najwyższym dostępnym na rynku poziomem bezpieczeństwa i funkcjonalności. Bloki oparte o tę technologię biją rekordy pod względem łatwości procesu i czasu trwania przestojów związanych z rozruchem i wymianą paliwa. Wyróżniają się także wysokim współczynnikiem wydajności.
Jeśli Westinghouse zostanie partnerem dla polskiej energetyki jądrowej, weźmie aktywny udział w rozwoju całego łańcucha dostaw, który według szacunków może wygenerować nawet ponad 2000 miejsc pracy w Polsce. Westinghouse zapewni przy tym najwyższą jakość komponentów i know-how. Te szeroko zakrojone plany były już omawiane przez Patricka Fragmana i Grzegorza Słomkowskiego, członka zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.