Westinghouse gratuluje zespołowi elektrowni jądrowej Vogtle osiągnięcia krytyczności w bloku nr 4

Kategorie: AP1000
Wydarzenie to stanowi kamień milowy dla drugiego reaktora AP1000® w Stanach Zjednoczonych

Cranberry Township, Pensylwania, USA, 14 lutego 2024 r. – Westinghouse Electric Company gratuluje Southern Company, Georgia Power, partnerom projektu i zespołowi Vogtle osiągnięcia stanu krytycznego w bloku nr 4 elektrowni jądrowej Vogtle. Oznacza to, że reaktor po raz pierwszy uzyskał samopodtrzymującą się reakcję łańcuchową rozszczepienia jądra. W elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, powstały dwa pierwsze reaktory AP1000® w Stanach Zjednoczonych.

Vogtle Unit 4_resize

Elektrownia Vogtle Unit 4 w stanie Georgia osiągnęła początkowy stan krytyczny. Zdjęcie © Georgia Power Company. Wszelkie prawa zastrzeżone.

– Doceniamy wysiłki i zaangażowanie zespołu Vogtle, który kontynuuje prace nad uruchomieniem bloku nr 4 w celu zapewnienia klientom bezpiecznej, niezawodnej, konkurencyjnej cenowo i czystej energii – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse.

Kolejnym kamieniem milowym dla bloku nr 4 będzie synchronizacja z siecią elektryczną, a następnie pełna komercyjna eksploatacja, która przewidywana jest na drugi kwartał 2024 roku.

Dwa bloki AP1000 w elektrowni Vogtle to obecnie najbardziej zaawansowane reaktory generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. Blok nr 3 i blok nr 4 w elektrowni Vogtle są pierwszymi nowymi reaktorami zbudowanymi w USA od trzech dekad. Dotychczas wdrożona technologia AP1000 oferuje doskonałą wydajność ekonomiczną przy współczynnikach dostępności i wydajności przekraczających 92%. Blok nr 3 rozpoczął komercyjną eksploatację w lipcu 2023 roku i obecnie produkuje energię dla sieci.

Oprócz dwóch reaktorów w Vogtle, cztery bloki AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, gdzie kolejne osiem reaktorów jest w budowie. Polska wybrała reaktor AP1000 do swojego programu energetyki jądrowej, Ukraina podjęła wiążące zobowiązania dotyczące dziewięciu bloków AP1000, a Bułgaria wybrała tę technologię dla dwóch bloków w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Technologia ta jest również rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.