Westinghouse i łańcuch dostaw: kupujemy tam, gdzie budujemy

Kategorie: Blog

Westinghouse docenia zalety współpracy z lokalnymi dostawcami w Europie Środkowo-Wschodniej. Korzyści te są obustronne i obejmują krótszy czas dostawy, niższe koszty transportu oraz tworzenie nowych miejsc pracy, które napędzają lokalną gospodarkę. Westinghouse czerpie z doświadczenia lokalnych firm, dobrze znających potrzeby swoich klientów.

Naszym celem jest utrzymanie zaangażowania lokalnych podwykonawców na poziomie około 50 proc. Podejmujemy starania w celu stworzenia jednego spójnego łańcucha dostaw dla wszystkich naszych projektów w Europie, umożliwiającego na przykład czeskim przedsiębiorstwom uczestniczenie w budowie polskich reaktorów i vice versa. Aktywne zaangażowanie firm pozwoli na wygenerowanie regionalnych synergii, które przyniosą korzyści zarówno dostawcom, jak i klientom.

Westinghouse w ostatnim czasie podpisał szereg strategicznych umów partnerskich oraz listów intencyjnych z wieloma przedsiębiorstwami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pod koniec lutego zorganizowaliśmy Dzień Dostawcy w Pradze, w którym uczestniczyło 150 reprezentantów firm dostawczych z Czech i Słowacji. Na początku kwietnia spotkaliśmy się w Warszawie z ponad 250 przedstawicielami łańcucha dostaw, aby przedstawić im możliwości uczestnictwa w budowie reaktora AP1000® na terenie Polski.

Oprócz kluczowych reprezentantów branży inżynieryjnej i budowlanej, w tych regionalnych wydarzeniach uczestniczyli także przedstawiciele świata polityki i dyplomacji. W Pradze lokalnych dostawców przywitał ambasador USA w Czechach, Bijan Sabet. W Warszawie wiceminister ds. klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wyraził uznanie dla znaczącego potencjału polskiego przemysłu w planowanym procesie budowy bloków jądrowych.

Dziesiątki lat doświadczenia

Westinghouse posiada imponującą historię współpracy z lokalnymi dostawcami w budowaniu elektrowni jądrowych na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych, podczas konstrukcji reaktorów AP1000® w elektrowni Vogtle w stanie Georgia, firma nawiązała współpracę z ponad 5 tys. amerykańskich wykonawców. Projekt ten przyczynił się do powstania ponad 7 tys. miejsc pracy oraz wywarł istotny wpływ na lokalną gospodarkę. Obecnie budowa obu reaktorów jest bliska ukończenia, a blok nr 3 już dostarcza bezemisyjną energię do sieci elektrycznej.

Współpraca z lokalnymi dostawcami umożliwiła nawiązanie silnych więzi z miejscowymi społecznościami oraz przyczyniła się do rozwoju gospodarczego na poziomie lokalnym w wielu krajach.

Kupujemy tam, gdzie budujemy

W Polsce, która niedawno zwróciła się w kierunku bezpiecznej i czystej energii jądrowej, lokalne przedsiębiorstwa przemysłowe zostaną kluczowymi partnerami w zakresie dostarczania niezbędnych materiałów i usług dla polskich inwestycji jądrowych. Westinghouse podpisał umowy z 35 polskimi firmami, natomiast łącznie zawarliśmy umowy z 75 przedsiębiorstwami w całym regionie, co stanowi wyraz naszego silnego zaangażowania w lokalną współpracę i rozwój gospodarczy regionu.

W Czechach Westinghouse stworzył niezawodną sieć krajowych dostawców, która jest efektem trzydziestoletniej współpracy, trwającej od momentu ukończenia budowy elektrowni jądrowej Temelín. Ostatnio podpisaliśmy umowę z Czechami i CEZ na dostarczanie paliwa do obu czeskich elektrowni jądrowych – Temelín i Dukovany.

W Słowenii Westinghouse jest długoletnim i niezawodnym dostawcą dla elektrowni Krško, jedynej elektrowni jądrowej w tym kraju, dostarczającej energię od ponad 40 lat. Byliśmy odpowiedzialni za projekt reaktora oraz zapewnienie wsparcia technicznego i dostarczanie technologii od momentu budowy do rozpoczęcia eksploatacji w 1982 roku. Niedawno na słoweńskim rynku podpisaliśmy również listy intencyjne z trzema firmami: Numip, Elmont i Spiro. Porozumienia dotyczą współpracy przy projektach reaktorów jądrowych AP1000® w Europie Środkowo-Wschodniej.

Współpraca z utalentowanymi studentami

Nasze partnerstwo jest wielopłaszczyznowe – nie zapominamy o młodych talentach inżynierskich, rozpoczynających karierę zawodową. Rozwój zawodów technicznych związanych z energetyką jądrową stanowi jeden z istotnych punktów naszej współpracy z uczelniami technicznymi. Niedawno Westinghouse ogłosił wdrożenie drugiej edycji programu stażowego, tym razem dla 25 studentów z Polski, Czech i Ukrainy, dzięki któremu młodzi będą mieli możliwość rozwinięcia swojego potencjału podczas wakacyjnego stażu w dwóch ośrodkach inżynieryjnych w Stanach Zjednoczonych – w Karolinie Południowej i Pensylwanii.

Ten projekt jest kontynuacją zeszłorocznego programu, w którym uczestniczyło piętnastu studentów. Dziesięciu z nich otrzymało oferty pracy w Globalnym Centrum Usług Wspólnych w Krakowie. Tylko odpowiednio doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści będą w stanie zapewnić sprawną realizację budowy jednostek jądrowych Westinghouse w Europie Środkowo-Wschodniej.