Porozumienie jest kolejnym ważnym krokiem poprzedzającym zawarcie umowy na kompleksowe usługi inżynieryjne
Warszawa, 22 lutego 2023 r. – Spółki Westinghouse Electric Company i Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę pomostową (ang. Bridge Contract), która przyspieszy realizację Programu polskiej energetyki jądrowej. Umowa jest kolejnym etapem na drodze Polski do uruchomienia reaktorów AP1000®, najbardziej zaawansowanych technologicznie reaktorów jądrowych generacji III+.
Od lewej: David Durham, prezes Energy Systems w Westinghouse; Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych; Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse w Polsce
Umowa dotyczy takich obszarów jak: prace przedprojektowe, przygotowanie specyfikacji zakupowych dla głównych urządzeń, przygotowanie wymagań i modelu procesu inwestycyjnego.
Podczas uroczystości podpisania umowy obecni byli m.in. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Mateusz Berger oraz Paweł Jabłoński, Podsekretarz Stanu i Wiceminister Spraw Zagranicznych.
– Współpraca w zakresie energetyki jądrowej jest istotną częścią amerykańsko-polskiego strategicznego partnerstwa. Dobrze się składa, że kolejny istotny etap wspólnego projektu został osiągnięty podczas historycznej drugiej w ciągu niecałego roku wizyty prezydenta Bidena w Warszawie. Jest to wyraźny i ważny kamień milowy w naszym partnerstwie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Chociaż przed nami jeszcze wiele ciężkiej pracy, wiem, że intensyfikując nasze obustronne wysiłki i wzajemne zobowiązania, spełnimy obietnicę dotyczącą rozwoju czystej, bezpiecznej i stabilnej energii jądrowej – powiedział Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
– Dzisiejsza umowa to wielki krok PEJ przybliżający wdrożenie w Polsce najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilne dostawy bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. – Wszyscy ciężko pracujemy, aby sukcesywnie wypracowywać kolejne porozumienia, tak ważne dla Polaków.
Od lewej: Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce; Paweł Jabłoński, Podsekretarz Stanu i Wiceminister Spraw Zagranicznych; David Durham, prezes Energy Systems w Westinghouse; Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych; Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska; Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej; Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse w Polsce
Polska baza dostawców będzie odgrywała istotną rolę w budowie elektrowni jądrowych. Westinghouse podpisał już listy intencyjne z 35 firmami w Polsce i 75 w całym regionie. Firma zobowiązała się także do utworzenia w Polsce centrum inżynieryjnego. Westinghouse planuje również dodatkowe inwestycje wspierające rozwój branży przemysłowej, między innymi szkolenia polskich talentów i kadr w dziedzinie energetyki jądrowej.
Reaktor jądrowy AP1000® jest jedynym sprawdzonym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. Cztery bloki AP1000® biją obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach. Kolejne cztery bloki w Chinach są w trakcie budowy, a dwa zostały do niej zatwierdzone. W elektrowni Vogtle w Stanach Zjednoczonych już niedługo ukończone zostaną dwa reaktory tego typu. Technologia Westinghouse AP1000® została również wybrana dla dziewięciu bloków w Ukrainie i jest rozważana dla wielu innych lokalizacji w Europie Środkowo–Wschodniej, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.