Wydarzenie wpisuje się w naszą strategię inwestycji w polski łańcuch dostaw
Polska znajduje się w przełomowym momencie przygotowań do przyszłości opartej na czystej energii. W 2022 roku zaawansowana technologia Westinghouse AP1000 została wybrana dla pierwszych trzech reaktorów w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej.
Aby wesprzeć projekt elektrowni jądrowej, Westinghouse zorganizował niedawno w Warszawie kompleksowe, trzydniowe szkolenie techniczne dla siedmiu kluczowych dostawców wybranych wcześniej do realizacji projektu: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator (Grupa Przemysłowa Baltic), Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia. Spotkanie było częścią przygotowań do fazy wykonawczej projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
– W Westinghouse skupiamy się na lokalnym łacuchu dostaw, stosując strategię „Kupujemy tam, gdzie budujemy” – powiedział Sean Jones, Senior Director, Energy Systems Account Management & Procurement Execution, w Westinghouse Electric Company. – Oznacza to, że wybieramy polskie firmy, aby tworzyć krajowy łańcuch dostaw , jednocześnie wspierając inne europejskie projekty w przyszłości – dodał.
Szkolenie obejmowało przegląd polskiego projektu i innych możliwości technologii AP1000 w regionie. Odbyły się również dodatkowe sesje techniczne, mające na celu dostarczenie bardziej szczegółowych informacji na temat:
- Programu gwarantującego jakość, zgodnego z surowymi standardami certyfikacji Nuclear Quality Assurance (NQA-1) ustalonymi przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierii Mechanicznej (ASME);
- Działań inżynieryjnych i produkcyjnych skoncentrowanych na innowacyjnej konstrukcji modułowej reaktora AP1000, dzięki której skraca się czas budowy elektrowni, zmniejszają się koszty, zwiększa się bezpieczeństwo oraz poprawia się przewidywalność harmonogramu i jakość inwestycji;
- Zarządzania projektami naszych partnerów w łańcuchu dostaw, do czego zalicza się rozwój i nadzór nad dostawcami, tworzenie harmonogramów i dokumentacji oraz spełnienie wymogów handlowych.
– Warsztaty są kolejnym ważnym wyrazem naszego partnerstwa z polskimi firmami i zaangażowania w budowanie przyszłości Polski w zakresie czystej energii – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska. – Wybór zaawansowanej technologii AP1000 oznacza stuletnie partnerstwo między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Cieszymy się, że możemy korzystać z usług tak profesjonalnych dostawców, aby zrealizować projekt, który pozytywnie wpłynie na przyszłe pokolenia – dodał.
Projekt jest realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), państwową spółkę odpowiedzialną za wdrożenie i realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Program ma na celu dostarczenie bezpiecznych i niezawodnych reaktorów wodnych ciśnieniowych generacji III+. Pierwsze trzy z nich zostaną zbudowane przy użyciu zaawansowanej technologii AP1000 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Proces wyboru dostawców został przeprowadzony przez Westinghouse w sposób przejrzysty i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego.
Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. Oprócz dwóch produkujących energię dla sieci bloków w Stanach Zjednoczonych w elektrowni Vogtle w stanie Georgia, cztery reaktory AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, a osiem kolejnych reaktorów jest w budowie. Technologia AP1000 została wybrana do programów energetyki jądrowej w Polsce, w Ukrainie i w Bułgarii, a także jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.
Wpływ inwestycji Westinghouse na polski łańcuch dostaw
- Wykorzystanie polskiego łańcucha dostaw do obsługi instalacji na całym świecie otworzy przed Polską nowe możliwości gospodarcze. Szacuje się, że z jego pomocą każda jednostka AP1000 zainstalowana w regionie może przyczynić się do wzrostu polskiego PKB o 1,9 mld zł.
- Wybór jednej technologii dla polskich projektów jądrowych, takiej jak zaawansowany reaktor AP1000, naturalnie zapewni synergię i możliwość obniżenia kosztów budowy. Co więcej, uruchomienie sześciu bloków AP1000 w Polsce i dalszy rozwój łańcucha dostaw może prowadzić do znacznie szerszego spektrum możliwości w zakresie energetyki jądrowej, obsługując inne bloki AP1000, które prawdopodobnie zostaną zbudowane w regionie.
- Więcej informacji na temat ekonomicznego wpływu polskiego projektu AP1000 można znaleźć w niezależnym raporcie firmy PricewaterhouseCoopers.