Blog Komunikaty Prasowe | Westinghouse

Westinghouse podpisała umowę FEED.

Autor: Westinghouse Electric Company | 30 czerwca 2021

Westinghouse leaders sign USTDA FEED grant in Poland on June 30, 2021

To kamień milowy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Warszawa, 30 czerwca 2021: Firma Westinghouse Electric Company ogłosiła rozpoczęcie prac inżynieryjnych i projektowych (Front-End Engineering and Design - FEED) w ramach grantu przyznanego przez Amerykańską Agencję Handlu i Rozwoju (USTDA) na rozwój programu energetyki jądrowej w Polsce.

Prace FEED będą istotnym krokiem przybliżającym realizację projektu. Jest to również jeden z kluczowych elementów realizacji Umowy Międzyrządowej (IGA) pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie współpracy na rzecz rozwoju programu energetyki jądrowej. Przygotowanie FEED będzie w większości finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

„Dziękujemy rządom USA i Polski za IGA oraz za wsparcie USA w prowadzeniu finansowania FEED. Działania FEED są ważnym krokiem w rozwoju polskiego programu budowy elektrowni jądrowej, a Westinghouse z niecierpliwością oczekuje przedstawienia polskiemu rządowi najbardziej zaawansowanej i konkurencyjnej oferty technologicznej dla tego bardzo ważnego projektu.” – powiedział Elias Gedeon, Senior Vice President, Commercial Operations w Westinghouse.

Westinghouse będzie realizować założenia przewidziane w FEED wspólnie ze swoim partnerem odpowiedzialnym za prace inżynieryjne, budowę i zarządzanie projektem – firmą Bechtel. Projekt będzie oparty na technologii Westinghouse AP1000, która oferuje najwyższe dostępne na rynku bezpieczeństwo, operacyjność i zdolność do dostosowania się do uwarunkowań sieciowych. Wstępne studium inżynieryjne zostanie po roku zweryfikowane przez polski rząd, co wesprze wybór najlepszego partnera do programu budowy elektrowni jądrowej.

Długoterminowa współpraca strategiczna między Polską, Stanami Zjednoczonymi i Westinghouse przełożyłaby się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, pomogła zmniejszyć emisje CO2 i zapewniła stabilne źródła wytwarzania energii elektrycznej po wycofaniu istniejących bloków węglowych.