CVS_00001_fixed

Westinghouse rozszerza łańcuch dostaw dla technologii AP1000® podpisując porozumienia o współpracy z bułgarskimi dostawcami

17 kwietnia 2024 | Westinghouse Electric Company
Lokalni dostawcy wspierają wdrożenie technologii AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj oraz w pozostałych częściach regionu

Sofia, Bułgaria, 12 kwietnia 2024 r. – Westinghouse Electric Company podpisał porozumienia o współpracy (Memorandum of Understanding/MOU) z 17 kluczowymi bułgarskimi dostawcami, w celu wsparcia realizacji nadchodzących projektów jądrowych w elektrowni Kozłoduj w północnej Bułgarii oraz realizacji innych projektów w całym regionie. Nawiązanie współpracy z lokalnym przemysłem jest efektem Sympozjum Dostawców Westinghouse, które odbyło się w lutym 2024 r.

Podpisane porozumienia określają potencjał w zakresie produkcji kluczowych komponentów, w tym dużych modułów konstrukcyjnych, dźwigów, wymienników ciepła i zbiorników ciśnieniowych, a także świadczenia innych usług inżynieryjnych, transportowych, konsultingowych i budowlanych. Firmami, z którymi Westinghouse zawarł porozumienia, są: Atomenergoremont JSC, Bulmachinery Enterprises Ltd., Bureau Veritas Bulgaria, Centralna Energoremontna Baza EAD, ELIA AD, Energoremont-Galabovo AD, Himmash JSC, Industrial Parts Ltd., KMC JSC, Kranostroene Engineering LTD, MTG-Dolphin PLC, PODEMCRANE AD, Tia Logistics LTD, TM INOX Ltd., Biomashinostroene AD, Bularmex-IK JSCo i Micromet AD.

– Zapewnienie wysokiej efektywności prac prowadzonych w ramach wdrożenia technologii AP1000 w elektrowni Kozłoduj jest dla nas priorytetem – powiedział Petyo Ivanov, dyrektor wykonawczy elektrowni jądrowej Kozłoduj New Built Company. – Świętujemy dzisiaj oficjalne ogłoszenie podpisania porozumień z lokalnymi dostawcami, których partnerstwo stanowi kolejny krok w kierunku wdrożenia zaawansowanej technologii jądrowej w Bułgarii. Przewidujemy, że bułgarskie firmy staną się istotną częścią światowego łańcucha dostaw Westinghouse, w szczególności we wszystkich nowych europejskich projektach. Bez wątpienia będzie to miało pozytywny wpływ, na rozwój ekonomiczny naszego państwa i dobrobyt jego mieszkańców.

– Westinghouse posiada rozbudowaną sieć łańcucha dostaw na całym świecie. Cieszymy się, że możemy ją rozszerzać o kolejnych doświadczonych bułgarskich dostawców, aby wesprzeć dostawę dwóch reaktorów AP1000 do elektrowni Kozłoduj – powiedział David Durham, prezes Westinghouse Energy Systems. – Rozwój naszej lokalnej i wykwalifikowanej sieci dostawców w połączeniu z istotnym postępem, jaki czynimy w ramach naszego kontraktu na inżynierię i projektowanie front-end (FEED) to ważne kroki, które pozwolą nam wytyczyć drogę do zapewnienia Bułgarii czystej energii dla przyszłych pokoleń.

W czerwcu 2023 r. Westinghouse zawarł z elektrownią jądrową Kozłoduj umowę na inżynierię i projektowanie front-end dla technologii AP1000. W październiku tego samego roku Westinghouse podpisał porozumienia z pięcioma innymi bułgarskimi dostawcami w ramach inwestycji w elektrowni Kozłoduj i innych europejskich projektów. Współpraca ta dotyczy produkcji systemów oprzyrządowania i sterowania (I&C), systemów monitorowania promieniowania i szeregu innych usług.

Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjednoczonych, w elektrowni Vogtle w stanie Georgia, jeden z reaktorów AP1000 osiągnął gotowość do pracy komercyjnej w lipcu 2023 roku i produkuje energię dla sieci, podczas gdy drugi reaktor osiągnął w kwietniu br. 100% mocy, a jego komercyjna eksploatacja planowana jest na drugi kwartał 2024 roku. Cztery reaktory AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, a osiem kolejnych reaktorów jest w budowie. Polska wybrała reaktor AP1000 do swojego programu energetyki jądrowej; Ukraina podjęła wiążące zobowiązania dotyczące dziewięciu bloków AP1000, a Bułgaria wybrała technologię AP1000 dla dwóch bloków w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Technologia ta jest również rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.