Warszawa, Polska, 15 listopada 2024 r. – Westinghouse Electric Company złożył zamówienia u polskich dostawców w celu ich udziału w pracach nad projektem AP1000® w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, gdzie planowana jest budowa pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Umowy te zostały zawarte przez Westinghouse w październiku 2024 r. u wcześniej wybranych krajowych dostawców, w tym dwóch firm z Pomorza.
Wśród dostawców, u których złożono zamówienia, znalazły się następujące firmy: Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak S.A. Kluczbork oraz spółki grupy kapitałowej Grupa Przemysłowa Baltic sp. z o.o.: Energomontaż-Północ Gdynia S.A. oraz Baltic Operator Sp. z o.o. W najbliższym czasie planowane jest złożenie zamówienia w Mostostalu Siedlce, należącym do Grupy Kapitałowej Polimex Mostostal. Zakres zamówień obejmuje prace nad zapewnieniem standardów jakości, w tym wdrożenia zasad kultury bezpieczeństwa jądrowego, przygotowania dokumentacji dla wykonania modeli elementów stanowiących część modułów strukturalnych reaktora AP1000 i ewentualnie wyprodukowanie tych modeli w celu sprawdzenia jakości ich wykonania. Poza możliwością udziału w polskim projekcie AP1000, zamówienia te otwierają przed dostawcami możliwości udziału w innych projektach w Europie i poza nią.
– Westinghouse jest zaangażowany w rozwój polskiego łańcucha dostaw w oparciu o firmy z szerokim doświadczeniem, wspierając w ten sposób ważny i istotny projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce, a także inne projekty w Europie i na całym świecie – powiedział Dan Lipman, prezes Westinghouse Energy Systems. – Doceniamy ścisłą współpracę z polskimi dostawcami, co przyczyni się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) kwotą ponad 100 miliardów złotych i stworzy tysiące nowych miejsc pracy zarówno w trakcie budowy elektrowni, jak i przez kolejne dziesięciolecia jej eksploatacji – dodał.
Wybór firm, zakończony w kwietniu 2024 r., był prowadzone w sposób przejrzysty i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymagań dotyczących jakości wyposażenia wyspy jądrowej. Proces ten stanowi część przygotowań do fazy realizacji projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. W procesie wyboru dostawców Westinghouse otrzymał wsparcie Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ), państwowej firmy odpowiedzialnej za budowę elektrowni jądrowych w Polsce.
- Projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, to nie tylko projekt wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne kraju i przyspieszający jego transformację energetyczną, ale także wyjątkowa szansa rozwojowa dla gospodarki Polski, a w szczególności dla regionu Pomorza. Zależy nam na tym, by udział krajowych firm w łańcuchu dostaw dla naszego projektu, był jak największy, dlatego cieszę się, że nasi amerykańscy partnerzy wsłuchują się w nasze rekomendacje i dążą do maksymalizowania tzw. local content – powiedział wiceprezes PEJ Piotr Piela.
Polska wybrała technologię AP1000 dla pierwszego projektu elektrowni jądrowej w listopadzie 2022 r. Przygotowując się do tego istotnego przedsięwzięcia, podpisała dwie umowy o współpracy z Westinghouse począwszy od marca 2023 roku. W ramach projektu obecnie trwają intensywne prace nad licencjonowaniem technologii i projektowaniem elektrowni.
Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe zainstalowanej mocy spośród dostępnych na rynku reaktorów. Oprócz dwóch produkujących energię dla sieci bloków w Stanach Zjednoczonych w elektrowni Vogtle w stanie Georgia, cztery reaktory AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, osiem kolejnych reaktorów jest w budowie, a cztery następne są zakontraktowane. Technologia AP1000 została wybrana do programów energetyki jądrowej w Polsce, w Ukrainie i w Bułgarii, a także jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej. Do końca dekady na całym świecie będzie działać 18 bloków opartych na technologii AP1000.