Cranberry Township, Pensylwania, USA, 20 marca 2024 r. – Westinghouse osiągnął istotny kamień milowy, produkując tysięczną siatkę dystansującą pręty paliwowe w technologii addytywnej (Additive Manufacturing). Są to pierwsze w historii komponenty do zespołów paliwowych związane z bezpieczeństwem, które zostały wyprodukowane w technologii przyrostowej i weszły do produkcji seryjnej.
Element zespołu paliwowego wyprodukowany w procesie produkcji addytywnej.
Siatki dystansujące są instalowane w zespołach paliwowych VVER-440, dzięki czemu umożliwiają przeprojektowanie ich dolnej części. Zapewnia to bardziej wydajną pracę poszczególnych elementów.
– To osiągnięcie pokazuje możliwości produkcji addytywnej od momentu prac nad prototypem aż do pełnoskalowej produkcji. Generuje to wymierną wartość dla naszych klientów – powiedział Lou Martínez Sancho, dyrektor ds. technologii Westinghouse i wiceprezes wykonawczy ds. badań i rozwoju oraz innowacji. – To kolejne pionierskie osiągnięcie Westinghouse w technologii addytywnej zwiększające bezpieczeństwo, poprawiające wydajność oraz spójne z koncepcją zrównoważonego rozwoju – dodał.
Powyższe rozwiązania pełnią kluczową rolę we wdrażaniu technologii addytywnych (takich jak druk 3D) w przemyśle jądrowym. Pozwalają one na redukcję kosztów, skrócenie czasu realizacji zamówień oraz umożliwiają wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie wytwarzania energii.
W 2015 r. Westinghouse przeprowadził pierwsze w historii badanie napromieniowania komponentów jądrowych wyprodukowanych w technologii addytywnej. W 2020 r. Westinghouse zainstalował pierwszy w historii komponent wyprodukowany w technologii 3D związany z bezpieczeństwem, tj. Thimble Plugging Device, działający w reaktorze komercyjnym.