Badanie wykonalności wdrożenia dwóch reaktorów w elektrowni jądrowej Krško-II
Cranberry Township, Pensylwania, 5 lutego 2025 r. - Westinghouse Electric Company ogłosił podpisanie umowy ze słoweńską państwową spółką energetyczną GEN energija na przeprowadzenie Technicznego Studium Wykonalności (TFS) oceniającego wdrożenie reaktorów AP1000® w celu wsparcia strategii dotyczącej rozbudowy mocy jądrowych. Westinghouse nawiązał współpracę z Hyundai Engineering & Construction Company w celu przeprowadzenia TFS.
W ramach kompleksowego studium wykonalności Westinghouse oceni możliwość budowy jednego reaktora AP1000 w nowej elektrowni jądrowej Krško-II. Projekt Krško-II planowany jest na terenie sąsiadującym z obecną elektrownią jądrową Krško, która oparta jest na technologii Westinghouse. TFS stanowi znaczący krok przybliżający Słowenię do realizacji ambitnej strategii kraju, zakładającej zmniejszenie zależności od zagranicznych źródeł jednocześnie wzmacniając jej niezależność energetyczną.
– Od czasu dostarczenia pierwszego bloku Krško, który z powodzeniem działał od momentu uruchomienia w 1983 roku, Westinghouse zbudował dziesięcioletnie partnerstwo z GEN energija poprzez wsparcie operacyjne i paliwowe. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć tę współpracę, aby dokładnie zbadać wykonalność projektu Krško-II – powiedział Dan Lipman, prezes Westinghouse Energy Systems. – Ten potencjalny projekt AP1000 nie tylko zapewni Słoweńcom czystą, niezawodną energię w podstawie systemu, ale także przyniesie realne korzyści ekonomiczne i wyspecjalizowane miejsca pracy w nadchodzących latach, jednocześnie wspierając niezależność energetyczną Słowenii.
Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. Cztery reaktory AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej i dostępności na całym świecie, a dwanaście kolejnych reaktorów jest w budowie.
Technologia AP1000 została również wybrana do programów energetyki jądrowej w Polsce, w Ukrainie i w Bułgarii, a także jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.