Stále viac európskych krajín sa usiluje o bezemisnú energiu a zároveň o zabezpečenie svojej energetickej bezpečnosti a nezávislosti. Vlády si čoraz viac uvedomujú potrebu spoľahlivých a kontrolovateľných zdrojov základnej energie, ako je jadrová energia, aby sa zabezpečila nepretržitá prevádzka energetickej siete aj v obdobiach nestabilnej výroby energie z obnoviteľných zdrojov (OZE).
Jadrová energia ponúka stabilné a spoľahlivé dodávky energie, ktoré Európa potrebuje. Jadrová elektráreň založená na osvedčenom reaktore generácie III+, ako je technológia AP1000®, zabezpečí bezpečné a bezemisné dodávky elektrickej energie pre naše domácnosti a hospodárstvo.
Podpora jadrovej energie v Európskej únii pomaly, ale iste rastie. Dlhá diskusia okolo „taxonómie“ (investície súvisiace s prechodom na energetiku, ktoré sa považujú za environmentálne udržateľné a sú oprávnené na financovanie zo strany EÚ) nedávno dosiahla úspešný záver. Európska komisia súhlasila s dočasným zaradením jadrovej energie medzi čisté zdroje energie. Právne záväzné rozhodnutia budú prijaté až na budúci rok, ale už teraz vieme, že jadrová energia môže zohrávať dôležitú úlohu pri energetickej transformácii starého kontinentu.
Čaká teda európsky jadrový priemysel návrat? V reakcii na rastúcu potrebu bezuhlíkových zdrojov energie Francúzsko prvýkrát po 40 rokoch oznámilo obnovenie výstavby nových jadrových reaktorov. Spojené kráľovstvo podporuje plány na výstavbu druhej novej jadrovej elektrárne na ostrove Anglesey, ktorá by do polovice 30. rokov tohto storočia vyrobila dostatok elektrickej energie pre viac ako šesť miliónov domácností. Holandská vláda chce zvýšiť kapacitu existujúcich elektrární investovaním 500 miliónov eur v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. Fínsko začalo tento rok vyrábať elektrinu zo svojho prvého nového reaktora za posledných 40 rokov.
Slovinsko sa chystá začať postup rozširovania svojej jadrovej elektrárne Krško, aby nahradilo stratu výroby elektrickej energie z fosílnych palív, ako je uhlie, ktorú chce postupne ukončiť do roku 2030. Slovinská jadrová elektráreň Krško je v prevádzke už 40 rokov a využíva technológiu Westinghouse na spoľahlivú sieť dodávajúcu bezemisnú elektrinu - v januári 2022 sa podieľala 41,4 % na celkovej výrobe elektriny v krajine. Poľsko má v úmysle vybudovať 6 až 9 gigawattov (GW) novej jadrovej kapacity, aby nahradilo výrobu elektriny z uhlia. Česká republika pripravuje výstavbu nového jadrového bloku v elektrárni Dukovany. Podľa prieskumu agentúry NMS viac ako dve tretiny Čechov podporujú využívanie jadrovej energie, ktorá je zároveň najspoľahlivejším zdrojom energie.
Ďalšia európska krajina, Ukrajina, je na 9. mieste na svete a na 5. mieste v Európe z hľadiska počtu jadrových reaktorov. Krajina patrí k európskym lídrom v intenzívnom rozvoji jadrovej energetiky vrátane diverzifikácie dodávok paliva a zavádzania inovatívnych jadrových technológií. V súčasnosti je na Ukrajine v prevádzke 6 reaktorov VVER-1000 s palivom Westinghouse.
Slovensko uviedlo do prevádzky tretí blok v Mochovciach v roku 2021 a štvrtý blok by mal byť uvedený do prevádzky v roku 2025. Slovensko tiež plánuje v blízkej budúcnosti vyhlásiť výberové konanie na dodávateľa technológie pre pripravovanú jadrovú elektráreň v JE Bohunice. Jadrová energia sa na Slovensku teší širokej podpore. Podľa prieskumov ju dlhodobo podporujú viac ako dve tretiny Slovákov.
Výstavba jadrových reaktorov bude aj veľkou príležitosťou pre slovenské podniky, pretože si bude vyžadovať zapojenie miestnych dodávateľov, inžinierov a manažérov. Spoločnosť Westinghouse je na túto výzvu pripravená a môže poskytnúť nielen technológiu, ale aj zdieľať know-how, podporovať miestnu komunitu a spoluvytvárať pracovné miesta.