Stále více evropských zemí usiluje o bezemisní energetiku a současně dbá o svoji energetickou bezpečnost a nezávislost. Vlády si čím dál tím více uvědomují, že potřebují spolehlivé a kontrolovatelné základní zdroje energie, jako je jádro, které zajistí nepřetržitý provoz energetické sítě i v obdobích nestabilní výroby obnovitelných zdrojů energie (OZE).
Jaderná energie nabízí stabilní a spolehlivé dodávky energie, které Evropa potřebuje. Jaderná elektrárna založená na osvědčeném reaktoru generace III+, jako je technologie AP1000®, zajistí bezpečné a bezemisní dodávky elektřiny pro naše domácnosti a hospodářství.
Podpora jaderné energetiky v Evropské Unii se pomalu, ale jistě zvyšuje. Dlouhá debata kolem tzv. taxonomie (investic spojených s energetickou transformací, které jsou považovány za ekologicky udržitelné a způsobilé k financování Evropskou unií) došla nedávno k úspěšnému závěru. Evropská komise souhlasila s dočasným zařazením jaderné energetiky mezi čisté zdroje energie. Právně závazná rozhodnutí budou přijata až v příštím roce, ale již nyní víme, že jaderná energie může hrát významnou roli v energetické transformaci starého kontinentu.
Čeká tedy evropský jaderný průmysl návrat? V reakci na rostoucí potřebu bezuhlíkových zdrojů energie Francie poprvé po 40 letech oznámila obnovení výstavby nových jaderných reaktorů. Spojené království podporuje plány na výstavbu druhé nové jaderné elektrárny na ostrově Anglesey, která by do poloviny 30. let vyráběla dostatek elektřiny pro více než šest milionů domácností. Nizozemská vláda chce v příštích letech zvýšit kapacitu stávajících elektráren investicí 500 milionů eur a Finsko letos začalo vyrábět elektřinu ze svého prvního nového reaktoru po čtyřiceti letech. Slovinsko se chystá zahájit řízení na rozšíření své jaderné elektrárny Krško, aby nahradilo ztrátu výroby energie z fosilních zdrojů, jako je uhlí, které chtějí přestat využívat do roku 2030. Slovinská jaderná elektrárna Krško je v provozu již 40 let a využívá technologii Westinghouse pro spolehlivou síť dodávající bezemisní elektřinu - tvořila 41,4 % celkové výroby elektřiny v zemi v lednu 2022. Polsko má v úmyslu vybudovat 6-9 gigawattů (GW) nových jaderných kapacit, které by nahradily výrobu elektřiny z uhlí. Slovensko míří v nejbližších letech k energetické soběstačnosti, a to díky dostavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce.
Další evropská země, Ukrajina, je na 9. místě na světě a na 5. místě v Evropě, pokud jde o počet jaderných reaktorů. Země patří k evropským lídrům v intenzivním rozvoji jaderné energetiky, včetně diverzifikace dodávek paliva a zavádění inovativních jaderných technologií. V současné době je na Ukrajině v provozu 6 reaktorů VVER-1000 na palivo Westinghouse.
Česko právě zahájilo tendr na výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. Podle průzkumu agentury IBRS dvě třetiny Čechů podporují výstavbu jaderných elektráren, které jsou také nejpreferovanější typ elektráren. Celkem 93 % obyvatel považuje energetickou soběstačnost země za klíčovou otázku.
Renesance jaderné energetiky v Evropě závisí na politických rozhodnutích a vyžadovala by značné finanční výdaje, veřejné investice a řízení komplexního technologického pokroku. Výstavba jaderných reaktorů ale bude pro české podniky také velkou příležitostí, protože bude vyžadovat zapojení místních dodavatelů, inženýrů a manažerů. Společnost Westinghouse - jeden ze tří uchazečů v tendru na dostavbu Dukovan - je na tuto výzvu připravena a může nejen poskytnout technologii, ale také sdílet know-how, podporovat místní komunitu a spoluvytvářet pracovní místa.