Společnost Westinghouse přivítala v Praze společně s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem více než 150 zástupců českých firem. Čeští dodavatelé se s představiteli americké firmy setkali na otevřeném fóru na přelomu února a března. Pro Westinghouse je spolupráce s českým průmyslem klíčová. Českým firmám chce nabídnout při dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech až 65% podíl. To potvrzují i čeští dodavatelé, které Westinghouse seznámil se svými plány na příští roky.
Podporu českým dodavatelům vyjádřil i nový americký velvyslanec Bijan Sabet, pro něhož to byla jedna z prvních oficiálních akcí v úřadě. „Společnosti Westinghouse a Bechtel mě ujistily, že Českou republiku berou velmi vážně. Uznávají vaši odbornost a zkušenosti a vědí, že pevné vztahy s vámi a vašimi společnostmi nejsou jen užitečné, ale nezbytné pro úspěch,“ zahájil velvyslanec pražský summit Supplier Day 2023.
Na akci pro dodavatele vystoupil, do funkce nově jmenovaný, Petr Brzezina, který řídí operace společnosti v Česku a na Slovensku. I on považuje dvoutřetinový podíl českých firem na zakázce za reálný i vzhledem ke zvýšenému zájmu o jadernou energetiku. Brzezinu na pódiu doplnil Miroslav Kowalik, Prezident společnosti Westinghouse v Polsku.
Polská vláda se na podzim dohodla s Westinghousem, a ten tak v zemi našich severních sousedů postaví vůbec první jadernou elektrárnu. „Energetická bezpečnost je národní bezpečnost. Proto je při výběru jaderné technologie zásadní spolehnout se na důvěryhodného a solidního partnera, který již prokázal, že plní své závazky,” uvedl Kowalik.
Synergii v tomto partnerství vidí i Brzezina. „Česko disponuje velmi kvalifikovaným dodavatelským řetězcem a české firmy budou mít příležitost podílet se nejen na výstavbě v Česku, ale i v regionu. To by znamenalo ekonomické výhody s dlouhodobou perspektivou.” Westinghouse se chce zaměřit na vytvoření jednoho dodavatelského řetězce, který by mohl fungovat napříč střední a východní Evropou.
Díky dlouholetému působení společnosti v tuzemsku, především jako dodavatele pro jadernou elektrárnu Temelín, mají desítky českých firem s Westinghousem přímou zkušenost. „Donesli k nám západní kulturu, tím mám na mysli nové metody řízení, způsoby fungování projektového řízení. Těžíme z toho dodnes, snažíme se tento standard udržovat a to se nám dlouhodobě vyplácí.“ Vzpomínal na začátky spolupráce s Westinghousem v 90. letech ředitel divize Průmyslové služby třebíčské firmy I&C Energo Jan Krška.
Nabitý program symposia odlehčovaly krátké, ale o to důležitější pauzy na občerstvení. Přestávky byly plné diskusí hostů s desítkou reprezentantů americké firmy. Účastníci mezi sebou probírali dojmy z přednášek, ale především zkušenosti se společností Westinghouse a pokračující tendr dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech.
Pozitivní zkušenosti má i firma Infer z Plzeňska, která se společností Westinghouse spolupracuje přes dva roky: „Ve Westinghousu je hodně kvalitních lidí, kteří jsou komunikativní a dá se s nimi vždy domluvit,“ dodal Lukáš Klepp, který v Inferu zodpovídá za obchod.
To, že si Westinghouse zakládá na otevřeném a přátelském přístupu k obchodním partnerům potvrdila i manažerka prodeje společnosti TES Vsetín Andrea Marečková. „Měli jsme možnost se detailně seznámit s plány Westinghouse na další roky, víme co je jejich prioritou ve vztahu k dodavatelům, a že jako dodavatelé z České republiky máme velmi slušné šance participovat na jejich projektech. A za mne velké pozitivum, vše v maximálně přátelské a uvolněné atmosféře.” Uzavřela akci zkušená manažerka.
Společnost Westinghouse je pro české dodavatele atraktivní svou širokou nabídkou projektů a příležitostí, které českému průmyslu otevírá. Na dostavbě Dukovan by tomu nebylo jinak, společnost již dříve deklarovala, že je otevřená spolupracovat s českými dodavateli až z 65 %. To není málo.
Podrobnosti o společnosti Westinghouse naleznete na webových stránkách a Twitteru.