Inovace aditivní výroby společnosti Westinghouse zvyšuje bezpečnost a efektivitu provozovaných jaderných reaktorů

27. června 2024 | Westinghouse Electric Company
Kategorie: Blog
Vylepšení zvyšuje odolnost spodní trysky proti úlomkům z 65 % na 96 %

Společnost Westinghouse Electric Company jako první v oboru použila aditivní výrobu (AM) k výrobě spodních trysek, které zlepšují zachycování nečistot a vylepšují výdrž paliva v palivových souborech. Trysky byly integrovány do čtyř olověných testovacích souborů dodaných do jaderné elektrárny Joseph M. Farley společnosti Alabama Power, kterou provozuje Southern Nuclear, v prvním čtvrtletí roku 2024.

Additive Manufacturing Bottom Nozzle

Obrázek spodní trysky palivové sestavy Westinghouse vyrobené pomocí aditivní výroby

Primárním zdrojem netěsností v palivových souborech tlakovodních reaktorů (PWR) je opotřebení obalu palivových tyčí - tzv. fretting. Technologie AM nabízí významné zlepšení filtrace úlomků díky větší konstrukční volnosti, která snižuje průměr úlomků, které se mohou dostat do reaktoru. Při testování aditivně vyráběné komponenty prokázaly 30% zlepšení odolnosti proti úlomkům.

"V uplynulém desetiletí byla společnost Southern Nuclear lídrem ve vývoji a zavádění nových technologií, které zlepšují odolnost paliva," uvedl prezident společnosti Southern Nuclear Pete Sena. "Stávající flotila jaderných elektráren je páteří dodávek čisté energie v naší zemi a my dnes inovujeme jaderné palivo, aby bylo odolnější a poskytovalo bezpečnější, cenově dostupnější a spolehlivější čistou jadernou energii bez emisí uhlíku po celá desetiletí."

"Naše technologie aditivní výroby nám umožňuje dosáhnout průlomového výkonu s okamžitým pozitivním dopadem na naše zákazníky," řekl Tarik Choho, prezident společnosti Westinghouse pro jaderné palivo. "Tato významná technologická inovace pro reaktory PWR snižuje riziko úniku z palivových tyčí v důsledku hromadění úlomků, čímž posiluje bezpečnost a efektivitu provozu našich zákazníků."

Tento milník dokládá vedoucí postavení společnosti Westinghouse v jaderném průmyslu při dosahování špičkových řešení pomocí technik AM. V roce 2015 provedla společnost vůbec první studii ozařování materiálů jaderných komponent AM. V roce 2020 společnost Westinghouse instalovala vůbec první komponentu AM související s bezpečností, náprstkové zátkové zařízení, do provozovaného komerčního reaktoru a v roce 2024 společnost Westinghouse vyrobila tisícátý komponent aditivní výroby pro palivo VVER-440.