image2

Jaderný tandem: 30 let česko-americké spolupráce bylo stvrzeno podpisem dodávek paliva pro obě české jaderné elektrárny

Kategorie: Spolehlivost, Blog

Společnost Westinghouse Electric Company a jadernou elektrárnu v jihočeském Temelíně pojí 30 let stabilní spolupráce. Už v roce 1993 se americký Westinghouse stal strategickým dodavatelem řídících a kontrolních systémů, čímž se nahradil původní plán instalovat zastaralejší ruské systémy. Smlouva z počátku 90. let pomohla společnosti Westinghouse vybudovat v České republice spolehlivou síť tuzemských partnerů, kteří dnes oplývají jedinečnými zkušenostmi v oblasti jaderného průmyslu. Vzájemnou spolupráci potvrdili na konci března zástupci polostátní firmy ČEZ, kteří se společností Westinghouse podepsali smlouvu o dodávkách jaderného paliva do jaderné elektrárny v Dukovanech od příštího roku.

Vyjádřením podpory lokálním dodavatelům byla i na konci února uspořádaná akce Supplier Day. Na summit se sjelo více než 150 zástupců českých dodavatelů, které přivítal nově zvolený americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet. Někteří dodavatelé měli s Westinghousem zkušenosti z již zmíněné temelínské zakázky. Spolupráci vnímali velmi pozitivně, například Obchodní ředitel Jan Krška z firmy I&C Energo vzpomínal na začátky spolupráce s Westinghousem jako na spoustu nových příležitostí a závan nové západní kultury, která byla začátkem 90. let potřebným motorem pro nastartování nové ekonomiky.

image1AP1000® Westinghouse Electric Company

Westinghouse bude od roku 2024 zásobovat palivem obě české jaderné elektrárny. Posílí tím energetickou bezpečnost země

Westinghouse s ČEZem podepsal dohodu o dodávkách palivových souborů VVER-440 pro elektrárnu Dukovany. Společnost Westinghouse bude dodávat palivo od roku 2024 a nahradí tak současného dodavatele. Smlouva navazuje na dlouholeté partnerství těchto společností a také na nedávno uzavřenou dohodu o dodávce palivových souborů pro jadernou elektrárnu Temelín.

Společnost ČEZ, která v případě temelínské elektrárny výběrové řízení uspořádala, sdělila, že vybírala podle bezpečnosti a ceny, čímž potvrdila, že americký Westinghouse je rozhodně důvěryhodným partnerem. Bezpečnost je hlavní prioritou, kterou si Westinghouse klade nejen u dodávek jaderného paliva, ale i u své vlajkové lodi - reaktoru AP1000®.

Bezpečnost a stabilita především

Zejména v jaderném průmyslu je bezpečnost vždy na prvním místě, a proto byl reaktor AP1000® navržen s maximálním ohledem na celosvětové bezpečnostní standardy, což vedlo ke konstrukci pasivního bezpečnostního systému, který minimalizuje dopady projektových havárií. Konstrukce AP1000 je výsledkem přístupu a návrhového procesu kladoucího důraz na bezpečnost a jednoduchost. Toho bylo dosaženo použitím menšího počtu komponentů, pasivních bezpečnostních systémů nezávislých na střídavém proudu, modularizací a použitím osvědčených dílů.

Reaktor AP1000® ve hře o dukovanský tendr

V posledních několika měsících můžeme ve veřejném prostoru sledovat dění okolo starší ze dvou českých jaderných elektráren v Dukovanech. Elektrárna na Třebíčsku by se měla rozšířit o nový jaderný blok, který by měl být uveden do zkušebního provozu v roce 2036. Společnost Westinghouse loni na podzim předložila vládě svůj návrh na zvýšení využití jaderné energie v České republice prostřednictvím nasazení reaktoru AP1000®, nejpokročilejšího a nejosvědčenějšího jaderného reaktoru v provozu na celém světě. Westinghouse nabízí bezpečnou, ověřenou a licencovanou technologii, která je na jiných místech již v provozu. Koncem minulého roku si polská vláda vybrala reaktor AP1000® pro zahájení svého vůbec prvního programu jaderné energetiky. Pokud by v dukovanském tendru uspěl americký Westinghouse, nasazení technologie AP1000 by vedlo k regionální synergii, která bude přínosem i pro český jaderný program.

Westinghouse v Česku od února 2023 zastupuje Petr Brzezina, který má rozsáhlé zkušenosti v energetickém průmyslu a stavebnictví. V roce 2021 byl Brzezina oceněn časopisem Forbes jako jeden z nejlepších českých generálních ředitelů roku. Krátce po svém jmenování zavítal na ČVUT v Praze, kde představil českým studentům nabídku stáží v americké centrále společnosti. Právě vzdělávání mladé generace je klíčovým prvkem dlouhodobé spolupráce, která vede k úspěšným projektům a zakázkám jako jsou ty v Temelíně a brzy i v Dukovanech.