Výroba jaderné energie vytváří pracovní místa a podporuje hospodářský rozvoj v mnoha oblastech.
Výroba jaderné energie podporuje dynamický hospodářský rozvoj tím, že přispívá k vytváření krátkodobých i dlouhodobých pracovních míst a rozvoji infrastruktury. Toto odvětví nabízí příležitosti pro vysoce kvalifikované pracovníky v široké škále oborů. Poskytuje také dlouhodobou zaměstnanost v souvisejících průmyslových odvětvích, obchodu a službách, zejména na regionální úrovni.
Současná generace reaktorů je navržena tak, aby fungovala nejméně 60-80 let, a poskytovala tak pracovní místa pro několik generací. Země, kde jsou již jaderné elektrárny v provozu, potvrzují, že jaderná energie opravdu vytváří nová pracovní místa. Jaderný průmysl poskytuje téměř půl milionu pracovních míst v USA a přibližně 1,3 milionu pracovních míst v EU, a to jak v zemích, které již jaderné reaktory mají, tak v zemích, které je (zatím) nemají.
Jedna jaderná elektrárna vytváří více pracovních míst než jakýkoliv jiný typ zařízení na výrobu energie. Středně výkonná jaderná elektrárna (reaktor o výkonu 1 GWe) potřebuje pro pravidelný provoz a údržbu přibližně 500-800 zaměstnanců. Celoevropská mapa společnosti Forum Atomique Européen (FORATOM) ukazuje počet přímých pracovních míst v jaderných elektrárnách a v jaderném dodavatelském řetězci i nepřímých pracovních míst, která vznikají v důsledku podpůrných činností jaderného průmyslu.
Mapa počtu přímých a nepřímých zaměstnanců v jaderném průmyslu.
Zdroj: www.foratom.org
Jaderná elektrárna Dukovany se čtyřmi reaktory v České republice je největším zaměstnavatelem v regionu. Přímo v elektrárně pracují tři tisíce zaměstnanců Skupiny ČEZ. Podle údajů společnosti FORATOM zaměstnává jaderná energetika v České republice celkem více než 29 tisíc lidí. Skupina ČEZ, která provozuje jadernou elektrárnu Dukovany a Temelín v České republice, zaměstná v příštích deseti letech přibližně 2600 nových lidí ve stávajících jaderných elektrárnách a v nově vzniklých pracovních skupinách připravujících výstavbu nového bloku nebo malých modulárních reaktorů.
Jaderná elektrárna Krško ve Slovinsku v současné době zaměstnává 630 lidí všech profesí, od manažerů až po operátory podlahových ploch. K těmto přímým pracovním místům je třeba připočítat zaměstnance v dodavatelském řetězci, což představuje 2 000 osob; v dalších souvisejících odvětvích je přibližně 3 500 nepřímých pracovních míst, celkem tedy více než 5 000 pracovních míst. Druhý blok jaderné elektrárny Krško ve Slovinsku by měl zajistit 3 000 pracovních míst během výstavby a celkem 5 000 pracovních míst během provozu (zaměstnanci + dodavatelé).
Výroba jaderné energie je investičně náročná technologie, což znamená, že velká část nákladů na projekt a následná zaměstnanost vzniká ve fázi projektování a výstavby elektrárny, která obvykle trvá až 10 let. Zkušenosti z již postavených jaderných elektráren ukazují, že k výstavbě jednoho jaderného bloku je zapotřebí 3 000 až 4 000 stavebních a montážních pracovníků s různou kvalifikací a zkušenostmi. Výroba jaderné energie je ekonomickým přínosem pro všechny. Na výstavbě dvou nových reaktorů AP1000® v jaderné elektrárně Vogtle (USA) se podílelo více než 9 000 pracovníků a zajistí 800 stálých pracovních míst.
V Polsku, kde byla společnost Westinghouse nedávno vybrána pro první jaderný program v zemi, jaderný sektor již nyní zaměstnává přibližně 1 100 lidí a výstavba tří jaderných reaktorů AP1000® vytvoří podle vládních zdrojů 20 000 dobře placených pracovních míst.
Poptávka je nejen po jaderných inženýrech
Jaderné elektrárny poskytují vysoce kvalitní pracovní místa pro celou společnost a zaměstnávají lidi s vysokoškolským, odborným i technickým vzděláním. A jaké jsou nejpotřebnější a nejžádanější pracovní místa v jaderné elektrárně? Zejména v první fázi výstavby jsou zapotřebí kvalifikovaní pracovníci (tesaři, elektrikáři, obsluha těžkých zařízení, zedníci, potrubáři, plechaři, svářeči, mechanici, projektoví manažeři). Jaderná elektrárna v zásadě potřebuje inženýry z nejrůznějších oborů (chemiky, chemické inženýry, specialisty na radiační ochranu, operátory reaktorů, jaderné inženýry, specialisty na bezpečnost a dopady na životní prostředí, stavební inženýry, strojní inženýry, elektroinženýry, IT inženýry), ale i další profese, jako jsou IT specialisté, komunikátoři, právníci, finančníci, učitelé, bezpečnostní pracovníci a jejich výčet by mohl pokračovat.
Některé úkony v jaderné elektrárně, zejména ty, které vykonávají operátoři velínu, vyžadují zvláštní povolení nebo licence a pro tuto specifickou a náročnou práci procházejí dalším školením.
Jaderné společnosti investují do školení a vzdělávání
Vzdělávání v jaderných oborech otevírá mezinárodní kariérní příležitosti. Jaderný průmysl rozvíjí mezinárodní školící a vzdělávací programy, jejichž cílem je vybavit zaměstnance specifickými dovednostmi a získat nové odborníky pro toto odvětví, a řešit tak potenciální nedostatek odborníků v zemích, které plánují výstavbu jaderných elektráren.
Pro společnost Westinghouse Electric Company je důležité připravovat novou generaci pracovníků v jaderné energetice, což je klíčové pro zajištění čisté energetické budoucnosti pro nás všechny. Za tímto účelem společnost Westinghouse organizuje a podporuje mezinárodní program studentských stáží pro studenty ze zemí, které rozvíjejí nové programy v oblasti jaderné energetiky nebo vylepšují stávající programy s naším reaktorem AP1000®, nejpokročilejší jadernou technologií III+ generace, která je v současnosti k dispozici.
Letos společnost Westinghouse přijme do programu 24 studentů: 15 studentů z Polska (budou pracovat v odděleních inženýrství a dodavatelského řetězce společnosti Westinghouse), 5 z České republiky (budou pracovat v oddělení inženýrství) a 4 z Ukrajiny (ti budou pracovat rovněž v oddělení inženýrství). Stáže budou probíhat v našich dvou inženýrských centrech ve Spojených státech - v Pensylvánii a Jižní Karolíně. V každém z těchto států Westinghouse spolupracuje se špičkovými technickými univerzitami.
Jaderný průmysl nabízí dlouhodobá a vysoce kvalifikovaná pracovní místa
S perspektivní jistotou zaměstnání souvisí i platy zaměstnanců jaderných elektráren, které jsou v průměru o 50 % vyšší než u ostatních zdrojů výroby elektřiny. Větší část pracovníků obvykle pochází z bezprostředního okolí elektrárny, což představuje dlouhodobý zdroj regionálních pracovních míst a přispívá k místnímu hospodářskému rozvoji.