Westinghouse je připraven realizovat projekt pro Českou republiku se společností Bechtel

30. listopadu 2022 | Westinghouse Electric Company
Projekt by mohl vést k nasazení většího počtu pokročilých reaktorů AP1000®

Praha – 30. listopadu 2022 – Společnost Westinghouse Electric Company dnes předložila svůj návrh na zvýšení využití jaderné energie v České republice prostřednictvím nasazení reaktoru AP1000, nejpokročilejšího a nejosvědčenějšího jaderného reaktoru v provozu na celém světě.

WECbid

Westinghouse a Bechtel předkládají ČEZ nabídku na projekt jaderné elektrárny Dukovany 5.

Návrh předložený společně se společností Bechtel Nuclear Power Company počítá s výstavbou jednoho bloku AP1000 v lokalitě Dukovany s možností potenciální výstavby dalšího bloku v této lokalitě a dvou dalších bloků v prostorách Temelínu. Společnosti Westinghouse a Bechtel budou spolupracovat s českým jaderným průmyslem, aby naplnily klíčové role při nákupu zařízení a výstavbě reaktorů.

„Jsme hrdí na to, že máme příležitost rozšířit naši dlouhodobou podporu jaderného průmyslu v České republice,“ řekl David Durham, prezident divize Energy Systems společnosti Westinghouse. „Při pokračujícím směřování Česka k bezpečnější, čistší a jistější energetické budoucnosti je naše technologie AP1000 bezkonkurenční v rozsáhlé a bezpečné dekarbonizaci elektrické sítě.“

„Tým společností Westinghouse a Bechtel nabízí bezpečnou, ověřenou a licencovanou technologii, která je na jiných místech již v provozu,” řekl John Howanitz, prezident Globální obchodní jednotky společnosti Bechtel pro jadernou energetiku, bezpečnost a životní prostředí. „Obě společnosti mají aktuální a praktické zkušenosti s výstavbou elektrárny s využitím reaktorů Westinghouse. V kombinaci s vynikajícími schopnostmi českého jaderného průmyslu věříme, že náš návrh nabízí skvělou hodnotu.“

Dvě jednotky AP1000 se připravují na spuštění v závodě Vogtle poblíž Waynesboro v Georgii ve Spojených státech, kde společnost Bechtel dokončuje výstavbu. Jaderné palivo bylo zavedeno do aktivní zóny 3 během října a spuštění komerčního provozu se předpokládá v prvním čtvrtletí roku 2023.

Začátkem tohoto měsíce polská vláda vybrala reaktor AP1000 pro zahájení svého vůbec prvního programu jaderné energetiky a oznámila svůj záměr postavit tři bloky s možností přidání dalších tří bloků ve druhé lokalitě. Nasazení technologie AP1000 povede k regionální synergii, která bude přínosem i pro český jaderný program.

Jaderný reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a s nejmenší plochou na MWe na trhu. Vedle dvou jaderných bloků AP1000, které jsou dokončovány v elektrárně Vogtle ve Spojených státech, čtyři bloky AP1000 v Číně v současné době dosahují provozních rekordů a čtyři dodatečné bloky jsou ve výstavbě. Technologie společnosti Westinghouse AP1000 byla také vybrána pro výstavbu dalších dvou jednotek v Číně, pro devět jednotek na Ukrajině a je zvažována pro výstavbu na mnoha dalších místech v oblasti střední a východní Evropy, ve Spojeném království a Spojených státech.

###

Společnost Westinghouse Electric Company tvoří budoucnost bezuhlíkové energie poskytováním bezpečných, inovativních jaderných a dalších technologií a služeb čisté energie po celém světě. Westinghouse dodal první tlakovodní reaktor pro komerční provoz na světě v roce 1957 a technologie společnosti je základem pro téměř polovinu všech provozovaných jaderných elektráren na světě. Díky více než 135 letům inovací je Westinghouse preferovaným partnerem pro technologie pokrývající celý životní cyklus jaderné elektrárny. Další informace naleznete na webových stránkách a na našich sítích Facebook, LinkedIn a Twitter.

Společnost Bechtel je důvěryhodným partnerem v oblasti inženýrství, výstavby a řízení projektů pro průmysl a státní správu. Odlišuje se kvalitou svých lidí a neúnavnou snahou o dosažení co nejúspěšnějších výsledků a přizpůsobuje kapacity cílům svých zákazníků, aby vytvořili trvalý pozitivní dopad. Od roku 1898 pomohli zákazníkům dokončit více než 25 000 projektů ve 160 zemích na všech sedmi kontinentech. Tyto projekty vytvořily pracovní místa, podpořily tamní ekonomiku, zlepšily odolnost světové infrastruktury, zlepšily přístup k energii, zdrojům a životně důležitým službám a učinily svět bezpečnějším a čistším. Společnost Bechtel působí v oblastech infrastruktury, jaderné energetiky, bezpečnosti a životního prostředí, energetiky, těžby a trhů s kovy. Její služby sahají od počátečního plánování a investic až po spuštění a provoz. www.Bechtel.com