Energetická soběstačnost a budoucnost Dukovan: témata na konferenci NERS 2022

20. června 2022 | Westinghouse Electric Company

Příprava nového bloku v Dukovanech bude testem pro vývoj jaderné energetiky v celé Evropě. S novými výzvami se objevuje také celá řada nových otázek ohledně budoucnosti jaderné energetiky, energetické transformaci nebo bezpečnosti. Na tato témata hledali odpovědi odborníci na jadernou energetiku na konferenci NERS 2022, která se uskutečnila 14. června, a jejímž hlavním partnerem byla společnost Westinghouse.

Zásadní otázky energetické bezpečnosti

S probíhající energetickou krizí a válkou na Ukrajině se státy snaží dosáhnout co největší energetické soběstačnosti. Právě energetická transformace a bezpečnost byla jedním z hlavních témat konference.

Kvůli bezpečnosti a oproštění se od závislosti na Rusku se ve veřejném prostoru řeší otázka dodávek palivových souborů do jaderných elektráren nejen v Česku, ale v celé Evropě. Společnost ČEZ už podnikla první kroky, když v rámci diverzifikování dodávek jaderného paliva vybrala v dubnu společnost Westinghouse jako dodavatele pro JE Temelín od roku 2024.

Stále však zůstává otázka Dukovan. „Westinghouse je jediná společnost, která je kromě ruských firem kvalifikována dodávat palivové soubory pro reaktory ruského typu, a je tedy také jedinou alternativou pro státy s těmito reaktory, které se chtějí zbavit závislosti na Rusku. To je případ také JE Dukovany. Všechny země s reaktory ruského typu, kromě Ruska a Běloruska, mají o palivo zájem. Dohromady je to 33 reaktorů,” říká CEO společnosti Westinghouse Patrick Fragman.

AP1000 - nejmodernější a nejbezpečnější reaktor na trhu

V tendru na stavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany nabízí společnost Westinghouse svůj osvědčený a spolehlivý reaktor AP1000, o kterém na konferenci jako jedna z hlavních panelistů hovořila Julie Gorgemans.

Westinghouse vyvinul jeden z nejunikátnějších a nejpokročilejších reaktorů na světě. AP1000® je dvouokruhový tlakovodní reaktor (PWR) o výkonu 3 415 MWt, který využívá zjednodušený, inovativní a osvědčený přístup k bezpečnosti. Reaktor AP1000® byl navržen s maximálním ohledem na celosvětové bezpečnostní standardy, které vedly ke konstrukci pasivního bezpečnostního systému pro minimalizování dopadů projektových havárií.

Nové možnosti pro český průmysl

Společnost Westinghouse působí v celé řadě evropských zemí a reaktor AP1000 nabízí také polské vládě, která má v plánu postavit šest jaderných reaktorů. To by mohlo znamenat potenciální příležitosti pro české firmy. Pokud by reaktory v Polsku a reaktor v Dukovanech postavila společnost Westinghouse, podle generálního ředitele Westinghouse Patricka Fragmana by mohla být obě výběrová řízení cenově výhodnější.

„Takové rozhodnutí bychom uvítali. Dává to velký smysl z průmyslového hlediska, z hlediska efektivity i nákladů. A rozhodně máme možnost integrovat český reaktor či reaktory do polského programu vhodným způsobem tak, aby to bylo proveditelné,” myslí si o propojení tendrů CEO společnosti Westinghouse Patrick Fragman.

Spojení by znamenalo řadu příležitostí i pro české firmy, které by se tak mohly podílet i na dalších evropských projektech a zařadit se do globálního dodavatelského řetězce Westinghouse. O možnostech spolupráce byli zástupci českého průmyslu informováni na online schůzce společností Westinghouse a Bechtel, které se účastnilo bezmála 40 českých firem. Průmyslová kooperace byla také jedním z témat konference NERS 2022 a představitelé českých firem měli možnost na toto téma pohovořit se zástupci Westinghouse.

Konference NERS 2022 se uskutečnila 14. června v Praze v Autoklubu ČR Palace. Kromě zástupců společnosti Westinghouse zde vystoupili také ředitelé mezinárodních jaderných institucí jako World Nuclear Association, Foratom nebo OECD Nuclear Energy Agency a řada dalších expertů v oboru. Konference se konala pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Skopečka.