Westinghouse podporuje české technické vzdělávání. V srpnu v americké centrále přivítá na pracovní stáži pět studentů z ČVUT a ZČU

25. května 2023 | Westinghouse Electric Company
Kategorie: Tiskové zprávy

Vzdělávání nové generace odborníků je pro budoucnost českého jaderného průmyslu naprosto zásadní. Spolupráce s univerzitami je pro Westinghouse jednou z důležitých součástí působení v ČR. Program pracovních stáží pro studenty ze střední a východní Evropy začal v loňském roce. Po úspěšném prvním ročníku se letos do projektu zapojí i tři studenti z Českého vysokého učení technického a dva ze Západočeské univerzity v Plzni.

20230510_175740Prezident Westinghouse Česká republika Petr Brzezina na setkání se studenty, kteří se zúčastní pracovní stáže.

Westinghouse Electric Company, celosvětový lídr v oblasti jaderného průmyslu, přivítá v srpnu ve své centrále v Cranberry Township v Pennsylvánii pět českých studentů. Program je určen k rozvíjení talentů budoucích odborníků v jaderné energetice a představuje jedinečnou příležitost pro nadané studenty z tuzemska, kteří se vydají na inspirativní cestu k budoucí kariéře v jaderné energetice.

„Prosazujeme inovativní technologie a po celém světě máme dlouhou tradici spolupráce s univerzitami. Jsme hrdí, že na toto dědictví můžeme teď navázat v naší zemi, kde má jaderný průmysl desítky let pevné kořeny.” Uvedl na setkání se studenty Westinghouse Prezident Česká republika Petr Brzezina. Program stáže je vysoce strukturovaný a zaměřený na maximální praxi v reálném prostředí. Studentům budou zadávány úkoly podobné těm, na kterých pracují čerstvě vystudovaní inženýři nastupující do společnosti Westinghouse. Kromě toho budou mít příležitost zúčastnit se technických prezentací na různých odděleních a setkají se také s vedoucími zaměstnanci společnosti.

Tomáš Kadavý, který studuje obor Stavby energetických strojů a zařízení na plzeňské ZČU, k plánované stáži dodal: „Ve Spojených státech jsem studoval na univerzitě, nemám ale zkušenosti z tamního pracovního prostředí, takže se těším, že poznám i profesní sféru. Budu se především snažit rozvíjet kontakty s kolegy a prohloubit své znalosti.” Součástí pracovní stáže budou i návštěvy technických zařízení souvisejících s jaderným průmyslem.

V loňském roce Westinghouse nabídl pracovní pozice všem studentům, kteří ukončili nebo se blíží ukončení studia. „Během studia jsem se zatím nedostala k žádné praktické práci přímo v oboru, takže tahle nabídka mi přišla jako skvělá příležitost vyzkoušet si aplikovat to, o čem se učím a co zatím umím jen teoreticky.” Uvedla Lucie Tycová z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.

Podle Petra Brzeziny jsou přínosy podobných programů dlouhodobé. „Se současnou renesancí jaderného průmyslu je tento program tím nejlepším, co může české studenty potkat. Jádro je perspektivní a to především v našem regionu, kde se rozvíjí mnoho zajímavých projektů ať už v Česku, Polsku nebo v budoucnu na Ukrajině.” Řekl Brzezina.

Jaderný průmysl se dynamicky vyvíjí a Westinghouse si uvědomuje, jak důležitá je podpora nové generace talentů v tomto vysoce specializovaném oboru. Společnost Westinghouse se závazala k inovacím, bezpečnosti a bezemisním řešením. Součástí programu je poskytnutí praktických zkušeností začínajícím odborníkům na jadernou energetiku. Seznámení s nejmodernějšími technologiemi jim v budoucnu umožní stát se lídry jaderného průmyslu.

Studentského programu společnosti Westinghouse se zúčastní Andrej Prítrský, Lucie Tycová a Tomáš Svoboda z Českého vysokého učení technického v Praze a Tomáš Kadavý společně s Petrem Vastlem ze Západočeské univerzity v Plzni. Pracovní stáž začne v srpnu a potrvá šest týdnů.