Společnost Westinghouse se věnuje výrobě čistého vodíku v jaderných elektrárnách

21. listopadu 2023 | Westinghouse Electric Company

Očekává se, že poptávka po bezuhlíkovém vodíkovém palivu vzroste do roku 2050 desetinásobně, protože se blíží přechod od fosilních paliv a vodíku vyráběného z fosilních paliv. Vodíkové palivo se vyrábí pro použití v hnojivech, dopravě a těžkém průmyslu, jako je výroba oceli a železa.

V současné době se přibližně 95 % vodíku vyrábí procesem využívajícím fosilní paliva. Vyvíjejí se však nové metody výroby "čistého vodíku", který je považován za součást řešení pro globální dekarbonizaci a dosažení nulových závazků. WEC Twitter Graphics-118

Čistý vodík lze vyrábět několika postupy a společnost Westinghouse se vydala jednou z nejslibnějších cest k jeho výrobě ve velkém množství.

Společnost Westinghouse je světovým lídrem v jaderném průmyslu a určuje, jakou roli bude jaderná energie hrát při výrobě čistého vodíku. Zkoumáme možnosti využití elektrolýzy vody ve stávajících lehkovodních reaktorech a v našich pokročilých projektech reaktorů, abychom z jednoho reaktoru vyrobili až 150 000 tun čistého vodíku ročně.

Elektrolýza je proces, při kterém se pomocí elektřiny štěpí voda (H2O) na vodík a kyslík.

Probíhající výzkum společnosti Westinghouse již vedl k několika zajímavým objevům a partnerstvím, protože se snažíme plně využít potenciál jaderného průmyslu při výrobě vodíku. Ocenění, které nedávno oznámilo americké ministerstvo energetiky, pomůže financovat další fázi naší realizace elektrolýzy.

Plánování budoucnosti
Společnost Westinghouse se zaměřila na bezuhlíkovou metodu získávání vodíku z jaderných reaktorů pomocí procesu zvaného vysokoteplotní parní elektrolýza. K napájení procesu elektrolýzy využíváme elektrickou a tepelnou energii z jaderné elektrárny, což umožňuje čistou a spolehlivou výrobu vodíku ve velkém množství.

Tým odborníků společnosti Westinghouse dokončil koncepční návrh integrace vodíkového ostrova do jaderného reaktoru Westinghouse AP1000®.

Náš výzkum a vývoj potvrdily proveditelnost přesměrování tepelné a elektrické energie ze stávajícího jaderného reaktoru PWR III. generace do 100MW výrobny vodíku, někdy nazývané vodíkový ostrov.

Možnost vyrábět vodík ve stávajících jaderných elektrárnách bude velkým přínosem hned z několika důvodů, mimo jiné jako palivo bez emisí a jako nový zdroj příjmů pro provozovatele elektráren. Existuje mnoho dalších zajímavých příležitostí, jak využít jadernou energii k výrobě důležitých a potřebných produktů, a čistý vodík je jednou z těch, v nichž společnost Westinghouse zaujímá vedoucí postavení.

Pokud se chcete dozvědět více o integraci vodíku, navštivte: https://www.westinghousenuclear.com/operating-plants/long-term-operations.