Studie proveditelnosti k vyhodnocení nasazení jednoho reaktoru v plánované jaderné elektrárně Krško-II
Cranberry Township, Pensylvánie, 30. ledna 2025 – Společnost Westinghouse Electric Company dnes oznámila podpis smlouvy se slovinskou státní energetickou společností GEN energija na vypracování studie technické proveditelnosti (TFS), která posoudí nasazení reaktoru AP1000® v rámci strategie nové jaderné výstavby. Společnost Westinghouse se na provedení studie spojila se společností Hyundai Engineering & Construction Company.
Komplexní studie vyhodnotí nasazení jednoho jaderného reaktoru AP1000 v plánované jaderné elektrárně Krško-II. Projekt Krško-II je plánován v lokalitě sousedící se stávající jadernou elektrárnou Krško, která je založena na technologii společnosti Westinghouse. Studie představuje významný krok vpřed v rámci ambiciózní strategie země, jejímž cílem je snížit závislost na zahraničních zdrojích energie a dosáhnout energetické nezávislosti.
„Od dodání prvního bloku elektrárny Krško, který je od svého spuštění v roce 1983 úspěšně v provozu, navázala společnost Westinghouse s GEN energija desítky let trvající partnerství skrze provozní podporu a podporu při dodávkách paliva. Jsme potěšeni, že můžeme tento vztah rozšířit a podrobně prozkoumat proveditelnost projektu Krško-II,“ uvedl Dan Lipman, prezident společnosti Westinghouse Energy Systems. „Tento potenciální projekt AP1000 nejenže poskytne Slovincům čistou a spolehlivou energii, ale také přinese opravdové ekonomické výhody a pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou na mnoho let dopředu a zároveň podpoří energetickou nezávislost Slovinska.“
Reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. V současné době je na světě šest reaktorů AP1000, které zaznamenávají rekordy v provozním výkonu===, dalších dvanáct reaktorů je ve výstavbě a pět je smluvně zajištěno. Do konce desetiletí bude na celém světě v provozu 18 bloků založených na technologii AP1000. Technologie AP1000 byla vybrána pro jaderné energetické programy v Polsku, na Ukrajině a v Bulharsku a uvažuje se o ní i v řadě dalších lokalit v Evropě, Velké Británii, Indii a Severní Americe.