Prezes i dyrektor generalny Westinghouse Patrick Fragman podczas wizyty w Polsce odwiedził lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w kraju w celu zapoznania się z postępem wstępnych prac. W związku z nowym zobowiązaniem rządu w wysokości 60 miliardów złotych na realizację projektu, Patrick Fragman spotkał się również z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą, ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim i wieloma przywódcami.
Podróż do Warszawy i na Pomorze obejmowała spotkanie z zarządem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), która będzie właścicielem i operatorem elektrowni wyposażonej w trzy zaawansowane reaktory AP1000®. Patrick Fragman i Craig Albert, dyrektor operacyjny naszego partnera budowlanego w projekcie – firmy Bechtel, złożyli gratulacje zarządowi PEJ w związku z najnowszym napływem finansowania dla elektrowni.
– Westinghouse i Bechtel mają łącznie 150 lat doświadczenia w energetyce jądrowej, które sięga początków wdrażania pierwszych reaktorów w Stanach Zjednoczonych. Jest to niespotykane w globalnym przemyśle jądrowym – powiedział Patrick Fragman w trakcie przyjęcia zorganizowanego przez ambasadora Brzezińskiego w jego rezydencji w Warszawie podczas pierwszego dnia pobytu.
– Ten projekt pomoże Polsce nie tylko osiągnąć ambitne cele w zakresie czystej energii, ale również zabezpieczyć i scementować przyszłość bezpieczeństwa energetycznego. To ekscytujący czas dla Polski. Westinghouse jest dumny, że może być jego częścią – dodał.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z trzydniowej podróży.
Pierwszy dzień rozpoczął się od spotkania zarządu PEJ, w którym uczestniczył prezes spółki Leszek Juchniewicz.
Patrick Fragman i pozostali przedstawiciele Westinghouse i Bechtel spotkali się następnie z minister przemysłu Marzeną Czarnecką oraz podsekretarzem stanu i pełnomocnikiem rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Maciejem Bando. Fragman podkreślił, że priorytetem Westinghouse jest rozwój lokalnej siły roboczej i łańcucha dostaw, w tym współpraca z polskimi instytutami i uniwersytetami.
Tego samego popołudnia delegacja odwiedziła Ambasadę USA w Warszawie, gdzie spotkała się z ambasadorem Brzezińskim i podsekretarzem ds. bezpieczeństwa jądrowego w Departamencie Energii USA Jill Hruby, która pełni również funkcję administratora Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA).
Podczas spotkania Patrick wyraził wdzięczność ambasadorowi Brzezińskiemu za jego silne wsparcie podczas realizacji projektu.
Pierwszy dzień wizyty zakończył się przyjęciem w Ambasadzie USA.
Podczas drugiego dnia wizyty Patrick Fragman rozmawiał z polskimi dziennikarzami o dotychczasowych postępach we wstępnych pracach nad projektem. Poinformował, że Westinghouse i Bechtel kończą wstępną fazę podpisanej w ubiegłym roku umowy na usługi inżynieryjne (ang. Engineering Service Contract) i podkreślił, że w ciągu ostatniego roku krakowskie biuro Westinghouse zwiększyło liczbę pracowników do ponad 300.
Patrick Fragman wraz z delegacją Westinghouse i Bechtel odwiedzili następnie Pałac Prezydencki, gdzie spotkali się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Patrick podziękował prezydentowi za jego przywództwo w promowaniu elektrowni jądrowej i za porozumienie rządowe między USA a Polską, wspierające jej realizację.
Podczas pobytu w Gdańsku firmy Westinghouse i Bechtel rozmawiały z lokalnymi władzami na temat badań geologicznych prowadzonych na terenie budowy. Badania te stanowią kamień milowy, ponieważ dostarczą krytycznych danych na temat warunków geologicznych i hydrogeologicznych w miejscu budowy elektrowni. Przedstawiciele konsorcjum omówili również współpracę z Politechniką Gdańską w celu przygotowania studentów do roli przyszłych inżynierów jądrowych w regionie.
– Dzięki możliwości eksportu części AP1000 do innych projektów jądrowych w Europie, Polska będzie mogła jeszcze bardziej rozwinąć swoją gospodarkę – powiedział Patrick Fragman o działaniach Westinghouse/Bechtel mających na celu lokalizację projektu.
– Westinghouse jest dumny, że może zapewnić wkład w postaci zaawansowanej technologii AP1000 w transformacyjną podróż Polski – dodał prezes Westinghouse, spoglądając wstecz na swoją wizytę.
Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe zainstalowanej mocy spośród dostępnych na rynku reaktorów. Oprócz dwóch produkujących energię dla sieci bloków w Stanach Zjednoczonych w elektrowni Vogtle w stanie Georgia, cztery reaktory AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, osiem kolejnych reaktorów jest w budowie, a cztery następne są zakontraktowane. Technologia AP1000 została wybrana do programów energetyki jądrowej w Polsce, w Ukrainie i w Bułgarii, a także jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej. Do końca dekady na całym świecie będzie działać 18 bloków opartych na technologii AP1000.