Warszawa, Polska, 9 kwietnia 2024 r. - Westinghouse Electric Company opublikował dziś niezależny raport PricewaterhouseCoopers LLC (PwC) wskazujący na znaczący pozytywny wpływ ekonomiczno-finansowy budowy sześciu bloków AP1000® na polską gospodarkę.
Jak wynika z raportu, faza projektowa, realizacja zamówień urządzeń i komponentów, ich produkcji oraz montaż na budowie sześciu reaktorów AP1000 przyniesie dodatkowo ponad 120 000 osobolat bezpośredniego zatrudnienia w kraju. Po uruchomieniu bloki będą generować co najmniej 38 mld zł dodatkowej wartości dla PKB i utrzymywać 16 300 miejsc pracy rocznie.
Polski projekt jest realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe, spółkę należącą do Skarbu Państwa, która odpowiada za wdrożenie i realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). W ramach Programu zostaną zbudowane bezpieczne i sprawdzone reaktory wodne ciśnieniowe generacji III+. Pierwsze trzy reaktory w technologii AP1000 zostaną zrealizowane w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w województwie pomorskim.
Westinghouse ogłosił również wybór siedmiu polskich dostawców do wsparcia budowy w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino oraz innych europejskich projektów: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator (Grupa Przemysłowa Baltic), Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia. Proces selekcji został przeprowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego. Jest to część procesu przygotowania do fazy wykonawczej projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
– Wdrożenie technologii AP1000 w Polsce oznacza 100-letnie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział David Durham, prezes ds. systemów energetycznych w Westinghouse. – Wyniki raportu dodatkowo wskazują na znaczące i długoterminowe korzyści ekonomiczne w zakresie kapitału ludzkiego i klimatu, jakie technologia ta może zapewnić Polsce, jej mieszkańcom i firmom pracującym w ramach łańcucha dostaw. Zaangażowanie czołowych dostawców, takich jak ogłoszeni przez nas dzisiaj, będzie miało kluczowe znaczenie dla realizowanego przez Westinghouse wizjonerskiego projektu elektrowni jądrowej – dodał.
Dalsze ustalenia zawarte w raporcie PwC wskazują, że:
Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. W Stanach Zjednoczonych, w elektrowni Vogtle w stanie Georgia, jeden z reaktorów AP1000 osiągnął gotowość do pracy komercyjnej w lipcu 2023 roku i produkuje energię dla sieci, podczas gdy drugi reaktor niedawno osiągnął stan krytyczny, a jego komercyjna eksploatacja planowana jest na drugi kwartał 2024 roku. Cztery reaktory AP1000 ustanawiają obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, a osiem kolejnych reaktorów jest w budowie. Polska wybrała reaktor AP1000 do swojego programu energetyki jądrowej; Ukraina podjęła wiążące zobowiązania dotyczące dziewięciu bloków AP1000, a Bułgaria wybrała technologię AP1000 dla dwóch bloków w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Technologia ta jest również rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej.
Pobierz pełny raport Ekonomiczny wpływ wdrożenia reaktora Westinghouse AP1000 w Polsce.