O reaktorju AP1000, ki se bo potegoval za drugi blok v Krškem, je govoril Elias Gedeon, višji podpredsednik za poslovne operacije v Westinghousu.
Intervju je bil 19. 9. 2021 objavljen v časniku Finance, novinar Borut Hočevar. V začetku septembra so se na največji slovenski konferenci jedrskih strokovnjakov, NENE 2021, predstavili trije ponudniki novih tipov jedrskih elektrarn. Največ pozornosti je pritegnila elektrarna ameriškega proizvajalca Westinghouse AP1000. Reaktor je tako kot zdajšnji reaktor v Krškem tlačnovodnega tipa, neto električna moč elektrarne je 1.117 megavatov. Za primerjavo: bruto instalirana moč moč JEK je 727 megavatov. O reaktorju, podjetju Westinghouse in jedrski energiji smo po konferenci NENE govorili z Eliasom Gedeonom, višjim podpredsednikom za poslovne operacije v Westinghousu.
Westinghousov AP1000 je reaktor takšnega tipa, kot ga išče Slovenija, zato so logična pričakovanja, da se bo Westinghouse potegoval za gradnjo drugega bloka JEK.
AP1000 je edini preverjen reaktor generacije III+. Vanj so vgrajeni najbolj sodobna tehnologija, modularna standardna zasnova, zelo zanesljivo obratovanje ter prilagajanje potrebam električnega omrežja. Tehnologija Westinghouse AP1000 je edina reaktorska tehnologija generacije III+, ki jo je licencirala komisija za jedrsko regulacijo ZDA, licencirana pa je tudi v več državah v Evropi in Aziji.
Naš dizajn je postavljen, testiran in že obratuje. Imamo štiri enote, ki obratujejo na Kitajskem in posredujejo obratovalne podatke. Dve enoti pa sta v gradnji v ZDA, pri eni opravljajo zagonska testiranja opreme, njeno polno obratovanje se začne prihodnje leto.Spremljamo pa tudi dogajanje v srednji in vzhodni Evropi ter drugje. V Indiji so izbrali šest naših enot, pred nekaj dnevi smo v Ukrajini podpisali pogodbo za pet enot, na Poljskem se pripravljamo na šest enot in na po eno na Češkem in v Sloveniji.
Leta 1983 smo v Krškem zagotovili prvo enoto, ki deluje odlično in z zelo visokim faktorjem obremenitve. Spremljamo priprave na drugo enoto in pridobitev energetskega dovoljenja. Veselimo se sodelovanja pri postopku, po katerem bo AP1000 druga enota v Krškem. Dve Westinghousovi enoti v Krškem bi z obratovalnega zornega kota prinesli veliko sinergij pri gorivu in drugih storitvah, ki jih ponuja Westinghouse.
Omenili ste pasivno varnost. Kaj je to? Ali obstaja tudi aktivna varnost?
Primer za pasivno varnost. Ob nesreči v Fukušimi so potrebovali električno energijo za potisk vode za ohladitev reaktorja. Naš dizajn v primeru takšne nesreče ne bi potreboval električne energije. Če bi bil v Fukušimi uporabljen naš dizajn, do nesreče ne bi prišlo. Na vrhu našega reaktorja je namreč voda, ki se spusti navzdol samo zaradi težnosti in ne potrebuje elektrike. Vsaj 72 ur ne potrebujemo elektrike za hlajenje reaktorja. To je naš pasivni varnostni sistem. Imamo pa tudi sisteme zunaj reaktorja, ki lahko oskrbujejo z vodo v daljšem obdobju. To je glavna lastnost AP1000, ki je nima noben drug reaktor.
Kako pa je s potresno varnostjo, ki je v Sloveniji zelo pomembna?
Zelo dobro poznamo potresne razmere v Krškem. To je bil temelj za naš dizajn prve enote. Naročnik nas je seznanil s tamkajšnjimi seizmičnimi razmerami. Gotovo se spomnite, da se je JEK ob lanskem potresu samodejno ustavila. Tako je tudi predvideno v takšnih primerih. Hitro pa se je potem spet zagnala. Vse potresne razmere bomo upoštevali tudi pri oblikovanju drugega bloka.
Lahko primerjate AP1000 z drugimi jedrskimi elektrarnami glede potresne varnosti?
Naš dizajn je kompakten, zato je tudi cenejši, saj potrebuje manjšo površino kot drugi dizajni. Vsi oblikovalci jedrskih reaktorjev zagotavljajo, da upoštevajo vse seizmične zahteve, ker pa je naš reaktor bolj kompakten, je, generalno gledano, manj tvegan.
Stroški gradnje reaktorjev zlasti na zahodu rastejo in rastejo. Lahko že zdaj govorimo, kakšna bi bila približna cena novega reaktorja v Sloveniji?
Dizajn AP1000 je modularen. Na lokacijo dostavimo posamezne dele, kar olajša gradnjo. Drugič, dizajn je standarden, reaktor se ne spreminja. V nekaterih primerih so dodatni stroški nastali predvsem zaradi spremembe dizajna. Tretjič, kot sem omenil, potrebuje AP1000 veliko manj zemljišča kot drugi reaktorji. Poleg tega ima veliko manj gibljivih delov. Zaradi kombinacije naštetega je reaktor AP1000 za naročnika najbolj ekonomična izbira. Seveda pa imata vsaka država in tudi vsaka regija drugačne zahteve glede gradnje, razpoložljivosti kadrov, financiranja in drugih pogojev. Vsaka država in vsak projekt imata zato drugačno kombinacijo naštetih elementov, zato zelo težko rečemo, koliko bi stala elektrarna na eni, koliko pa na drugi lokaciji. Zelo dobro poznamo stroške svoje opreme, za oblikovanje cene konkretne naprave pa moramo pridobiti vse informacije o projektu.
Ali Westinghouse nadzira potek gradnje elektrarne, na primer v ZDA?
Ali upoštevamo tudi gradnjo?
Mislim na naslednje. Nekakšna lokalna legenda pravi, da je pri gradnji JEK Westinghouse zelo natančno nadziral vsak tovornjak betona in zavrnil številne prevoze, ker kakovost betona ni bila skladna s pogodbo.
Transparentnost je glavna pri vsakem jedrskem reaktorju in še zlasti za Westingouse. Ne osredotočamo se samo na izdelavo reaktorja, ampak tudi na gradnjo elektrarne. Gradbenih del sicer ne izvajamo, sodelujemo pa s partnerji, ki morajo spoštovati enaka pravila o polni transparentnosti. Takšen pristop bomo imeli tudi v Krškem.
Kritiki pravijo, da so na zahodu pozabili, kako se postavljajo jedrske elektrarne. Težave imajo na Finskem, v Franciji, Združenem kraljestvu in drugje. Po drugi strani pa gradijo jedrske elektrarne brez večjih zapletov v Rusiji in Aziji. Kakšen je vaš pogled?
Nisem prepričan, da tam ni težav. Po podatkih mednarodne jedrske agencije sta največja trga za jedrske elektrarne v Rusiji in na Kitajskem. Oba trga nadzirata državni podjetji, ki tam gradita številne reaktorje. O postopkih in težavah, s katerimi se soočajo, nimamo veliko informacij, spremljamo pa dogajanje v Evropi, Združenem kraljestvu, v Indiji in tudi ZDA. Verjamemo v svoj dizajn, ki je kompakten in zelo ekonomičen. Znanje, ki smo ga pridobili pri enotah na Kitajskem in v ZDA, bomo prinesli svojim naročnikom v Sloveniji, Evropi in drugje ter z njim olajšali gradnjo prihodnjih elektrarn.
Na Kitajskem nadaljujejo razvoj dizajna AP1000. Kaj pa v ZDA? Lahko pričakujemo v Krškem zdajšnji dizajn reaktorja?
Dizajn je samo eden. Ta dizajn je preverjen, preverili smo ga mi, pa tudi številni regulatorji. To je njegova prednost. Dizajn vključuje spoznanja, pridobljena pri enotah na Kitajskem in pozneje v ZDA. Vse to bomo uporabili v Krškem. Opravili bomo nekatere prilagoditve zaradi spremembe s 60 na 50 hercev, toda to so manjše spremembe.
Izvršni direktor Westingousa Patrick Fragman je na konferenci jedrskih strokovnjakov NENE povedal, da razvijate tudi male modularne reaktorje SMR. Lahko poveste več o tem razvoju?
Seveda. Poleg velikih tisočmegavatnih reaktorjev AP1000 se osredotočamo tudi na majhne, ki jim pravimo mikroreaktorji. Njihova moč sega od enega do petih megavatov. Imenujemo jih eVinci. S tovornjakom jih lahko pripeljemo do naročnika, kjer jih priključijo, potem pa se ni treba ukvarjati z njimi več let. Prejemamo zelo pozitivne odzive svojih klientov. Reaktor je v zadnji razvojni fazi, kmalu bo v prodaji. Nanje lahko gledate skoraj tako kot na jedrsko baterijo. Uporabljajo jih lahko na oddaljenih območjih namesto dizelskih generatorjev, lahko pa tudi v nekaterih specifičnih industrijah. To bo nišni izdelek na globalni ravni.
Razvijamo tudi dizajn reaktorjev SMR. Razvijajo jih tudi v številnih drugih podjetjih. Dizajn je treba testirati in pridobiti soglasja in potrditve, kar bo trajalo približno do sredine prihodnjega desetletja.
Na globalni ravni pa je pozornost usmerjena v velike reaktorje. Razlog je tudi v zapiranju velikih premogovnih elektrarn in opuščanju drugih ogljičnih tehnologij. Sončna in vetrna energija bosta pomembni, ne moreta pa zadovoljiti vseh potreb po električni energiji. Zato je veliko povpraševanje po reaktorju tipa AP1000 zlasti v državah, kjer željo doseči ogljično nevtralnost leta 2050. Za dosego cilja bodo potrebne vse nizkoogljične tehnologije.
Za Westinghousom je več poslovno težkih let. Kakšno je zdaj stanje v družbi?
Že dolgo nazaj smo sprejeli poslovni pristop, pri katerem smo prevzeli gradnjo celotne elektrarne. Vendar pa v tem nismo močni. Naša moč je namreč v opremi in dizajnu. Posledica takratnega pristopa je bila izguba finančnega zdravja. Družbo smo v skladu z ameriško zakonodajo reorganizirali. Od takrat smo finančno zelo močni in rastemo. V medijih se včasih spomnijo naše zgodovine, vendar je to zdaj zares samo še zgodovina. Z novimi lastniki smo zelo uspešni in rastemo, kar se kaže na globalni ravni.
Kljub omenjenim težavam ste ves čas, 40 let, dobavljali JEK jedrsko gorivo. Kolikor vem, pri tem ni bilo zapletov. Kako ste to izvedli?
Že pred leti smo vzpostavili zaupanje in polno preglednost. Izpolnili smo vse svoje obveznosti. Kombinacija dejavnikov je rodila dobro poslovno sodelovanje. JEK ne dobavljamo samo goriva, podpiramo ga tudi pri obratovanju in vzdrževanju. Veselimo se gradnje JEK 2, sinergij in pristopa, kot ga imamo že 40 let, in to še za prihodnjih 80 let.
Pri izgradnji JEK 2 se bo morala slovenska vlada soočiti tudi z evropskimi državami, v katerih ne marajo jedrske energije. Ali je lahko Westinghouse pri tem v pomoč?
Da. Sodelujemo z vladami in voditelji po vsem svetu. V EU in drugje so si postavili cilj doseči ogljično nevtralnost leta 2050, številni pa so povedali, da bo imela pri tem pomembno vlogo tudi jedrska energija. Tudi mi menimo, da so obnovljivi viri pomembni, vendar ne bodo mogli zagotoviti vse električne energije.
S številnimi vladami sodelujemo tako, da predstavljamo prednosti jedrske energije in tudi varnost reaktorja AP1000. Dejavni smo tudi v vaši regiji, v slovenščini smo postavili svojo spletno stran, kjer lahko javnost dobi poštene in natančne informacije o jedrski energiji in o reaktorju AP1000. Podobno ravnamo tudi v številnih drugih evropskih državah.
Verjamemo, da bo javnosti postopoma spoznala koristi jedrske energije. Nekateri jih že poznajo. Sodelujemo tudi z voditelji teh držav, da bi zagotovili čisto, zanesljivo in varno jedrsko energijo, ki bo evropskim državam pomagala pri doseganju podnebne nevtralnosti. Podpira nas tudi ameriška vlada, ne samo z zornega kota tehnologije, ampak tudi pri financiranju. Sodelujemo z ameriško EXIM Bank in mednarodno razvojno ustanovo DFC ter omogočamo financiranje takšnih projektov. Verjamemo, da bo kombinacija naštetih dejavnikov pripomogla k postavitvi številnih reaktorjev AP1000 v Evropi in po svetu.