Razvoj jedrske energije v Evropi lahko pomembno prispeva k izboljšanju energetske varnosti in nacionalne varnosti ter zamenjavi starajočih se premogovnih elektrarn z visokimi emisijami s sodobnimi z ničelnimi emisijami. Poleg tega bo prispeval k stabilizaciji cen električne energije.
Jedrske elektrarne so stroškovno najučinkovitejši vir energije, če upoštevamo celotne stroške električne energije, ki vključujejo stroške gradnje in obratovanja, stroške priključitve na omrežje zaradi vključitve v elektroenergetski sistem, stroške vzdrževanja rezerv, ki zagotavljajo nemoteno oskrbo, ter zdravstvene in okoljske stroške.
V poročilu Agencije za jedrsko energijo Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je navedeno, da so jedrske elektrarne stroškovno najučinkovitejši vir energije, če upoštevamo celotne stroške električne energije, ki vključujejo stroške gradnje in obratovanja, stroške priključitve na omrežje zaradi vključitve v elektroenergetski sistem, stroške vzdrževanja rezerv, ki zagotavljajo nemoteno oskrbo, ter zdravstvene in okoljske stroške.
Skupni stroški goriva za jedrske elektrarne so običajno za tretjino do polovico nižji od stroškov premogovne elektrarne in za četrtino do petino nižji od stroškov plinske elektrarne s kombiniranim ciklom.
Drug odločilen dejavnik je podaljšana obratovalna doba jedrskih elektrarn, ki se lahko podaljša do 60 let (ali več) po začetnem 20-letnem licenčnem obdobju. Zato lahko razvoj jedrske energije zagotovi stabilnost cen za več desetletij.
Ekonomija obsega lahko znatno zmanjša stroške razvoja jedrske energije, če se odločimo za gradnjo več jedrskih enot z isto tehnologijo. Glavna prednost tega pristopa je možnost doseganja številnih sinergij, vključno z učinkovitejšo uporabo izkušenj med gradnjo posameznih blokov, nižjimi cenami naprav in opreme, nižjimi stroški usposabljanja ekip in servisnega osebja, večjim deležem lokalnih podjetij pri gradnji naslednjih blokov in širšim prenosom znanja v domače gospodarstvo.
Poleg tega je z vse večjo specializacijo podjetij ter koncentracijo pristojnosti jedrskih in tehničnih nadzornih institucij na eni tehnologiji mogoče hitreje graditi naslednje jedrske bloke.
Vključitev jedrske energije v mešanico energetskih virov bo Evropski uniji in Sloveniji omogočila uresničitev ciljev zmanjšanja emisij ogljika, zagotovila stalen dostop do osnovne energije ter pomembno prispevala h gospodarski rasti in zaposlitvenim možnostim.